Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... suspendare cim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

suspendare cim

buna dimineata, am si eu o intrebare: un salariat aflat in concediu fara plata perioada 03 ianuarie - 29 februarie, data sfarsit suspendare este 29 feb., dar data incetarii suspendarii cum va fi operata in revisal 29 febr. sau 01 martie? va multumesc.

o alta problema o salariata aflata in crestere copil are cim suspendat cu 24.03.2010 dupa concediul de maternitate, copilul a implinit 2 ani pe 11 februarie 2012, in revisal s-a trecut data sfarsit suspendare 24.03.2012, cand trebuia sa se intoarca salariata la serviciu pe 12 feb. sau pe 25 martie 2012 asa cum este suspendat cim, si daca nu a revenit pe 12 feb. 2012 iar cim este incontinuare suspendat pana in 24.03.2012 pt. crestere copil ce se poate face? va multumesc
1. Data incetarii suspendarii va fi data de 29.02.2012

2. Data incetarii CCC este 11.02.2012 , reluarea activitatii facandu-se in data de 12.02.2012.
Potrivit prevederilor art. 16 alin. (2) din OUG nr. 111/2010, plata indemnizaţiei pentru creşterea copilului încetează cu ziua următoare celei în care copilul a împlinit vârsta de 1 an, 2 ani, respectiv de 3 ani, în cazul copilului cu handicap. Astfel, dreptul la indemnizaţie pentru creşterea copilului va înceta în aceleaşi condiţii şi acest lucru tocmai pentru a evita suprapunerea de drepturi în ziua în care copilul împlineşte 1 an, 2 ani sau 3 ani, respectiv: dreptul la indemnizaţie pentru creşterea copilului şi dreptul la salariu în ziua întoarcerii la activitatea profesională. Ziua în care se va relua activitatea profesională este ziua următoare celei în care copilul împlineşte 1 an, 2 ani sau 3 ani.

3. Incetati suspendarea c.i.m. in data de 11.02.2012 ... fie prin modificarea datei , fie prin corectia datei de incetare a suspendarii.