Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... este legal sa se adauge in cheltuielile de intretinere ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

este legal sa se adauge in cheltuielile de intretinere taxa avocatului pentru a ma chema in instanta?

restanta la intretinere
Nu.
Dar separat de cheltuielile de intretinere pot cere instantei obligarea dvs. la plata cheltuielilor de judecata (inclusiv onorariul av.)
Nu este legal.
Onorariu de avocat se acorda de instanta.
Numai in conditiile in care exista o hotarare judecatoreasca irevocabila in favoarea asociatiei.
Probabil ca nu stiu sau este prea mare onorariul.
Cat este onorariu avocatului?
Nu, nueste legal dar dupa hotararea definitiva e posibil ca instanta sa va puna sa platiti cheltuielile de judecata.