avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 738 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... este legal sa se adauge in cheltuielile de intretinere ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

este legal sa se adauge in cheltuielile de intretinere taxa avocatului pentru a ma chema in instanta?

restanta la intretinere
Cel mai recent răspuns: Elena Zodila , Avocat 16:37, 3 Decembrie 2010
Nu.
Dar separat de cheltuielile de intretinere pot cere instantei obligarea dvs. la plata cheltuielilor de judecata (inclusiv onorariul av.)
Nu este legal.
Onorariu de avocat se acorda de instanta.
Numai in conditiile in care exista o hotarare judecatoreasca irevocabila in favoarea asociatiei.
Probabil ca nu stiu sau este prea mare onorariul.
Cat este onorariu avocatului?
Nu, nueste legal dar dupa hotararea definitiva e posibil ca instanta sa va puna sa platiti cheltuielile de judecata.

Alte discuții în legătură

Plata cheltuieli de judecata Adrian 74 Adrian 74 Buna ziua.In cazul unui partaj judiciar unde reclamantului i sa perceput suma de 4470 lei reprezentand taxa judiciara de timbru si onorariu de avocat in ... (vezi toată discuția)
Cum recuperez onorariul avocatului daca aceasta suma nu a fost mentionata in hotararea judecatoreasca? pianino pianino Buna seara! Va rog,spuneti-mi daca este posibil sa -ti recuperezi onorariul avocatului numai pe baza chitantei, daca aceasta suma nu a fost mentionata ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli de judecata iulia_cc iulia_cc nu am avut in viata mea nevoie de un avocat pana acum..as dori si eu sa stiu care sunt tarifele aplicate de un avocat bun in cazul unui proces pt stabilirea ... (vezi toată discuția)