Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Plata cheltuieli de judecata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Plata cheltuieli de judecata

Buna ziua.In cazul unui partaj judiciar unde reclamantului i sa perceput suma de 4470 lei reprezentand taxa judiciara de timbru si onorariu de avocat in valoare de 3000 lei iar acesta a castigat procesul. Cat este cheltuiala de judecata si cine cui o plateste ? Va multumesc
Trebuie sa cititi dispozitivul hotararii. Acolo scrie cine, cui si cat trebuie sa plateasca. Daca reclamantul a castigat, este cel mai probabil ca instanta sa fi decis ca paratul sa-i plateasca reclamantului taxa de timbru plus cheltuielile de judecata.
Cheltuielile de judecata sunt suportate de catre partea care a pierdut procesul,constau in general in taxa timbru,onorariu avocat,onorariu expertize etc.
Obliga paratul la plata catre reclamant a sumei de 500 lei, cheltuieli de judecata reprezentand jumatate din onorariul de expert. In baza art. 502 din OUG nr. 51/2008, obliga reclamantul sa restituie catre stat ajutorul public judiciar in valoare de 4.473,83 lei, acordat pentru plata taxei judiciare de timbru. Cu drept de apel in termen de 30 zile de la comunicare, care se depune la Judecatoria sectorului 5 Bucuresti Pronuntata in sedinta publica, azi 23.09.2016
Document: Hotarâre 6499/2016 23.09.2016
Asta scrie in hotarare
Exact.