Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... dec impunere de 25000 ron dupa radiere pfa
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

dec impunere de 25000 ron dupa radiere pfa

Buna seara.
am avut un pfa din 2007.
Acum 2 luni am radiat pfa ul, iar ulterior am fost chemat la anaf pt control anii 2008-2009.
nu eram initial platitor de tva.
in registrul de incasari si plati pe 2008 am avut venit tot de 109000 ron.
in urma controlului au stabilit ca venitul era mai mare "au consultat fisa client de la furnizori" si au spus ca astfel am depasit pragul tva si m a declarat plat de tva incepand cu feb 2009.
au calculat tva, imp pe profit, penalizare de intarziere in val tot de 25000 ron pe 2008, 2009, 2010 pe care vor sa achit.
toate aceste masuri au luat dupa ce pfa ul a fost radiat.
aveau dreptul sa faca platitor detva o pers jur care nu mai exista?
da, radierea nu are efect daca aveti datorii fata de bugetul de stat.
A se vedea legea 428 din 27 iunie 2002 (Legea 428/2002) pentru aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 181/2001 privind modificarea si completarea Legii nr. 314/2001 pentru reglementarea situatiei unor societati comerciale publicata in Monitorul Oficial 497 din 10 iulie 2002 (M. Of. 497/2002)
Mihai Costache, Avocat
aceea ordonanta se refera la societati comerciale sa si la pf.
in momentul cand m radiat nu aveam dat la bug de stat.
ulterior radierii au stabilit aceste plati.
Asta face actul de control, stabileste ca aveati la acea data obligatii neachitate- aduca tva si penalizarile aferente
In momentul in care ati depasit plafonul TVA aveati obligatia inregistrarii ca platitor TVA.
Sa inteleg ca in 2008 a fost depasit plafonul, cei 109.000 RON au fost de fapt mai mult de 119.000 RON?
Registrul de incasari si plati nu a fost completat bine sau cum s-a ajuns la eroarea asta? (diferenta de curs valutar sau de unde diferentele)
Intreb astea fiind si eu la limita si as vre sa stiu de pe unde poate sari iepurele.
Multumiri!
de acolo vine diferenta ca furnizorul meu principala a emis facturi din burta in val de peste 50000 ron, facturi care nu sunt semnate de mine, nu sunt trimise prin posta, nu au fost receptionate sau inmanate vreodata mie, nu ex avize de insotire a marfii nimic.
fiscul a luat in calcul fisa de cleint obtinut de la furnizor, si nu a luat in calc registrul meu de inc si plati.