Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... asociere in participatiune PF cu SC pentru prestari ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

asociere in participatiune PF cu SC pentru prestari servicii

Doresc sa stiu daca o persoana fizica se poate asocia cu o persoana juridica, printr-un contract de asociere in participatiune prin care persoana fizica pune la dispozitia companiei servicii de consultanta afaceri provenite din experieta practica.
Ce fel de impozit pe veniturile persoanei fizice se practica?
Da este posibil (Codul com. art 251-256)
Aportul asociatilor poate fi in bani, bunuri sau prestari in natura.
PF plateste impozitul conform codului fiscal.
multumesc frumos, m-am documentat si asa este
Asociatul administrator poate aduce ca aport:
 valori materiale: bani, bunuri, o fracţiune sau întregul său fond de comerţ. Aportul material diferă după cum asocierea are ca obiect săvârşirea uneia sau mai multor operaţiuni, ori întregul său comerţ.
Dar şi
 industria sa: priceperea, cunoştinţele manageriale, relaţiile cu alţi comercianţi sau necomercianţi, creditul de care se bucură