Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... nelamuriri radiere ES , inmatriculare in RO
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

nelamuriri radiere ES , inmatriculare in RO

Buna ziua.

Am un Ford Mondeo cumparat din Spania si care a fost radiat... insa pe talonul masinii nu scrie nimic cum ca ar fi anulat pt export UE sau inmatriculare in alta tare UE (asa cum am vazut pe taloanele autovechiculelor cumparate si radiate din Germania, Italia...) Am primit doar o copie facuta la XEROX dupa actul de radiere din Spania.

Nelamuririle mele sunt:
1) imi trebuie in original actul de radiere (cerere de scotere din circulatie) din Spania?
2) RAR-ul se uita daca masina e intr-adevar scoasa din circulatie/radiata - cazul meu? Sau pe ei ii intereseaza doar sa aiba talonul pentru a putea sa o identifice si sa corespunda tehnic???

Va multumesc.
1.Da
2.Nu se uita
1.Nu
2.Nu

am trecut de RAR cu bine.

cei de la RAR nici nu se uita daca e radiata sau nu (am avut un prieten exact in situatia mea si masina lui nu a fost radiata din Spania si totusi a trecut de RAR). Poate sa nu fie radiata si tu sa poti sa ii faci RAR in RO.