Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cod caen
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cod caen

O firma are pe CUI un anumit cod caen, dar desfasoara o alta activitate aferenta altui cod caen.
In bilantul contabil ce cod caen este corect sa trecem? Eu am trect codul activitatii desfasurate., pt ca asa am inteles din instructiuniile de completare. Este corect?
Inteleg ca Dvs nu aveti inregistrat cod CAEN aferent activitatii pe care o desfasurati. Nu este corect. Iata un extras din instructiunile de completare ale formularului de bilant contabil .

" Persoanele juridice vor completa datele de identificare (denumirea unitatii, adresa, telefonul si numarul de inmatriculare la registrul comertului), precum si datele referitoare la incadrarea corecta in forma de proprietate si codul unic de inregistrare, citet, fara a se folosi prescurtari sau initiale. In casute se vor trece codurile care delimiteaza incadrarea operatorului economic.

Persoanele juridice completeaza codul privind activitatea, cod format din 4 cifre (clase de activitati), potrivit Clasificarii Activitatilor din Economia Nationala – CAEN, aprobata prin Hotararea Guvernului nr. 656/1997 publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 301 si 301 bis din 5 noiembrie 1997, cu actualizarile ulterioare. "