Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general facturi neinregistrate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

facturi neinregistrate

Buna,
Ma poate ajuta cineva cu un sfat?
Firma ma la care lucrez a emis in decursul anilor 2009- 2010, facturi de discount pentru clientul x, in valoare de 2.000 RON, facturi care nu au ajuns la client.
In oct2010 am emis o factura de produse catre client tot in valoare de 2.000 RON, astfel clientul nu avea nimic de plata catre noi. Insa nici aceasta factura, si nici marfa nu a ajuns la client.
Ce sa facem? Daca i le ducem pe toate acum chiar dupa un an de la emitere, le mai poate inregistra in contabilitate fara repercursiuni negative. Sau sa facem uitata problema?
Buna dimineata!

Sunteti platitor de TVA ? Facturile emise de Dvs. in cursul anului 2009 si in primul semestru din 2010 sunt cuprinse in declaratia 394? Le-ati inregistrat in contabilitatea societatii ?

Veniti cu noi precizari,pentru a va putea raspunde .
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
da. Facturile emise de societatea mea sunt inregistrate in contabilitate. Suntem platitori de TVA. La fel si societatea catre care am emis facturile.
Insa daca nici facturile de discount , nici factura de marfa nu a ajuns la client, cum putem remedia problema, mai ales ca marfa nu mai exista? Clientul nici nu stie de existenta acestei faturi.
In acest caz Dvs ati depus declaratia 394,in care apar facturile inregistrate in contabilitatea societatii ,iar la ei,in declaratie nu apar. E o problema ,ptr ca prin aceasta declaratie se face un control incrucisat intre furnizori si clienti ,si astfel,cu ajutorul programului se descopera imediat societatea care nu a inregistrat facturile.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
si daca ducem facturile acum clientului, le mai poate inregistra fara sa-si creeze probleme?
Va trebui sa faca rectificativa la Declaratia 394 ,pe anul 2009 si pe sem I a acestui an .In plus cred va trebui sa ii dati si niste explicatii clientului Dvs. Nu va pot spune daca va avea sau nu probleme la un eventual control. Sa speram ca nu ,daca depune rectificativele.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal