avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... alcool la volan
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

alcool la volan

In urma unui test cu etiloscopul a rezultat o alcoolemie de 1.02 alcool in aerul expirat.
La ce sa ma astep pe viitor?
Ce pot face?
Cel mai recent răspuns: geo_host , utilizator 22:04, 10 Martie 2008
Nu, potrivit OUG 195/2002 actualizata, pedeapsa pentru fapta astfel savarsita este de la unu la 5 ani.
Dar va puteti consola cu faptul ca si amenda penala se inscria in cazier, la fel ca perioada de detentie.

Mai mult ca sigur o sa primiti pedeapsa cu suspendare. Mare atentie sa nu mai savarsiti asa fapta in perioada suspendarii, ca riscati sa recidivati si sa ajungeti la detentie, unde se vor cumula pedepsele.

Imi pare sincer rau, dar situatia de fapt e depasita. Incercati macar sa nu cheltuiti bani cu chestiunea asta, ca tot acolo ajungeti.

va multumesc pt informatii si pt sfaturi.
si o ultima intrebare: la ce perioada sa ma astept pt restrictionarea permisului?
90 de zile
Daca faci niste cursuri, ti-l poti recupera intr-o luna.
va multumesc mult.
si sper ca sa fie asa.si la 90 de zile e bine daca imi pot recupera permisul.
eu credeam ca dupa un an sau dupa ce se sterge pata de pe cazier.
inca odata va multumesc pentru timpul acordat.
Permisul nu-l veti recupera. El se va anula in cazul condamnarii.

Alte discuții în legătură

Alcoolemie la volan alinutza9 alinutza9 alcoolemie mare la volan;ridicare carnet de conducere:care sunt consecintele? (vezi toată discuția)
Conducere sub influenta alcoolului - refuz etilotest, efectuarea probei biologice robert1991 robert1991 Pe 30.12 .2012 am fost oprit de politia locala ,fiind suspect pentru consum de alcool care a chemat politia rutiera pentru a mi se prelua probe .Am refuzat ... (vezi toată discuția)
Test alcoolemie izabela_wt izabela_wt Am si eu o nelamurile. Daca sunt oprita in trafic am obligatia de a efectua testul de alcoolemie sau ramane la latitudinea mea sa aleg? Voi fi sanctionata sau ... (vezi toată discuția)