Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... expertiza penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

expertiza penala

Intrebare de baraj. Eu stiu ca expertiza dispusa de o instanta pe latura penala nu se plateste. Se face si se suporta in final de infractor. Acum cineva spune ca trebuie platita....#-o Cum e de fapt ? Daca se plateste care este baza legala ? :O
Potrivit art. 161 si urm C.pr.pen, , expertiza se dispune la cerere sau din oficiu. Fiecare dintre parti are dreptul la numirea unui expert-parte. Doar onorariul expertului numit de instanta se avanseaza din fondurile Ministerului Jusititei.
Alex / Exact. Asa stiam si eu. Aceasta expertiza a fost dispusa de o instanta superioara care a precizat ca organul de urmarire penala nu si-a facut datoria asa cum trebuia, neefectuand cercetarea penala in mod corespunzator si neluand masura dispunerii unei expertize financiar contabile judiciare, facand un referat cu propunere de N.U.P. / Si scrie la 161 C.p.p. ? Nu la 116 c.p.p.? Stai sa ma uit.... :P
Alex ? Lool " Art. 161: Masurile de ocrotire in caz de retinere sau de arestare preventiva" :O
Art. 116: Ordonarea efectuarii expertizei :P
Expertizele ( art. 116 - art. 127 c.p.p. ) B-)

Deci unde scrie ca " onorariul expertului numit de instanta se avanseaza din fondurile Ministerului Jusititei " ? Ca asta ma intereseaza..... Am cautat in toate articolele si nu am gasit. Poate scrie undeva in c.p.c. ? :-/
Pentru KRISSIA - expertiza penala
Prof. Univ. Magdalena Negrutiu
Seminar: 22-24 septemrbie 2004, Timisoara

În materie penală, expertiza contabilă este nesesară în infracţiuni:
a. contra patrimoniului
• furtul
• abuzul de încredere
• gestionarea frauduloasă: crearea de plusuri în gestiune, nedeclararea de către gestionar a plusurilo pe care le cunoaşte, primirea sau eliberarea de bunuri fără documente, instrăinarea bunurilor constituite drept garanţie, înşelăciunea, delapidarea, distrugerea, tăinuirea etc.
b. contra autorităţii
o sustragerea de înscrisuri
o distrugerea lor
o sustragerea de sub sechestru etc
c. infracţiuni de serviciu sau în legătură cu acesta: abuzul şi neglijenţa în serviciu
d. infracţiuni de fals: falsul material, intelectual etc.
e. infracţiuni la regimul stabilit pentru anumite activităţi economice: specula, concurenţa neloială, divulgarea secretului economic, deturnarea de fonduri
f. infracţiuni referitoare la evaziunea fiscală
• nedeclararea sediului şi punctelor de lucru
• nedeclararea conturilor din bancă
• sustragerea de la plata datoriilor fiscale şi sociale
• efectuarea de tranzacţii fără documente sau întocmirea lor incompletă sau necorespunzătoare
g. infracţiuni privind accizele
h. intermedierea de valori mobiliare fără autorizaţie
i. infracţiuni privind societăţile comerciale

Numirea expertului se face de către instanţa de judecată sau direct de către părţi când se înţeleg, respectiv de organul de urmărire penală.
Expertul nu se substituie judecătorului, nu se confundă cu acesta şi nu este martor.
Evidenţa şi recomandarea experţilor este atributul birourilor locale de pe lângă Tribunalul Municipiului Bucureşti sau tribunalelor judeţene.
Tot acestea realizează şi decontarea onorariului.
Alegerea experţilor are în vedere specializarea, competenţa şi experienţa expertului.
Expertul se poate abţine sau recuza în cazuri ca:
• el, soţia sau rude până la gradul patru au interes în judecarea cauzei sau este rudă cu una din părţi
• între expert şi una din părţi s-a derulat un proces penal într-o perioadă de până la 5 ani anteriori
• este tutore, curator sau consilier al uneia din părţi
• a primit de la una din părţi daruri sau promisiuni etc.
Recuzarea se face de către expert în 5 zile de la numirea sa, cererea soluţionându-se în şedinţă publică, cu citarea părţilor şi expertului.
Efectuarea expertizei se poate face:
• în instanţă, dacă se cere doar simpla părere a expertului;
• în afara instanţei dacă sunt necesare verificări, analize, declaraţii.

Efectuarea expertizei necesită:
• examinarea materialului aflat la dosar
• examinarea documentelor aflate la părţi sau la terţi
• analiza explicaţiilor părţilor şi martorilor
• analiza rezultatelor actelor de control şi altor expertize în aceeaşi cauză
• analiza rezultatelor expertizei tehnice sau de altă natură (grafologice)

Examinarea documentelor aflate la părţi sau terţi necesită citarea părţilor şi confirmarea acestui lucru.
În caz contrar, expertiza este nulă.
Nu este necesară citarea în cazul expertizei suplimentare.
Explicaţiile părţilor şi martorilor se folosesc pentru a demonstra concordanţa sau neconcordanţa lor cu informaţiile conţinute în documente.
Poate apărea şi imposibilitatea efectuării expertizei dacă se impune, în prealabil, un control gestionar, o expertiza tehnică, refacerea evidenţei contabile, reconstituirea de documente, etc.
În acest caz se întocmeşte un proces verbal de imposibilitate a efectuării expertizei.
Raportul de expertiză contabilă trebuie să fie complet, să răspundă la toate întrebările puse, iar concluziile să fie bine motivate.
Se depune cu cel puţin 5 zile înainte de termenul fixat pentru judecată. Nedepunerea la termen se sancţionează cu amendă.
Urmează valorificarea raportului de expertiză contabilă în judecarea cauzei.
Expertiza se poate declara nulă dacă părţile nu au fost citate în timp util şi/sau dacă raportul nu s-a depus la timp.
Onorariul expertului contabil
• se fixează provizoriu la numire, în funcţie de:
complexitatea expertizei
volumul de lucru (exprimat în ore)
profesionalismul expertului
Se definitivează după depunerea raportului şi a decontului de cheltuieli (dacă a fost necesară deplasarea în alte localităţi).
Decontarea se asigură de biroul de expertiză de pe lângă tribunalul judeţean sau al municipiului Bucureşti. \"