Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... despre o amenda
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

despre o amenda

am si eu o intrebare...am primit o amenda cu caracter administrativ la care urmeaza sa fac recurs..intrebarea ar fi ce se intampla daca nu o platesc...ce termen am sa o platesc de exemplu o pot platii in rate si fiind amenda administrativa va aparea sau se va schimba in amenda cu caracter penal sau va aparea in cazier?
Amenda administrativa nu apare in cazier! De platit trebuie sa o platiti doar dupa ce ramane definitiva hotararea! ... deci dupa solutionarea recursului pe care intentionati sa il declarati!
si se poate platii si in rate ca sa spun asa..in fiecare luna o suma anume?? si inca o intrebare...aceasta amenda se poate transforma in penal?
prietene, avand in vedere abuzurile din Romania, nu iti face probleme. dute in instanta cu toata increderea si fa-ti dreptate. Depune toate actele doveditoare si care crezi ca te ajuta si judeca-te. daca pierzi iti va veni o hartie cu obligatie de plata la un termen 30 60 zile, pe care o poti contesta si pe aia...
nu e vb de asta...vreau sa stiu....las ca nu scapa asa usor dar vreau sa imi iau si precautiile..de asta am pus intrebarile.....si tot nu am primit nici un raspuns
serban_alin a scris:

de exemplu o pot platii in rate si fiind amenda administrativa va aparea sau se va schimba in amenda cu caracter penal sau va aparea in cazier?

Treaba cu ratele o discuti in momentul executarii.
Nu, amenda administrativa nu se poate schimba in amenda penala si nu apare in cazier.