Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... diminuarea concediului de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

diminuarea concediului de odihna

Care din situatii diminueaza zilele de concediu de odihna(argumentati cu legislatia in vigoare)
-concediul fara plata
-somaj tehnic
-concediu medical

Astept raspuns=D=D>>
Codul muncii:
Art. 140. - (1) Durata minimă a concediului de odihnă anual este de 20 de zile lucrătoare.
(2) Durata efectivă a concediului de odihnă anual se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil, este prevăzută în contractul individual de muncă şi se acordă proporţional cu activitatea prestată într-un an calendaristic.

Ce ati mentionat dumneavoastra: concediul fara plata , -somaj tehnic -concediu medical, nu reprezinta activitate prestata.