avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 503 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... diminuarea concediului de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

diminuarea concediului de odihna

Care din situatii diminueaza zilele de concediu de odihna(argumentati cu legislatia in vigoare)
-concediul fara plata
-somaj tehnic
-concediu medical

Astept raspuns=D=D>>
Cel mai recent răspuns: Popa Adrian , Contabil 12:27, 6 Decembrie 2010
Codul muncii:
Art. 140. - (1) Durata minimă a concediului de odihnă anual este de 20 de zile lucrătoare.
(2) Durata efectivă a concediului de odihnă anual se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil, este prevăzută în contractul individual de muncă şi se acordă proporţional cu activitatea prestată într-un an calendaristic.

Ce ati mentionat dumneavoastra: concediul fara plata , -somaj tehnic -concediu medical, nu reprezinta activitate prestata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediul de odihna si somajul tehnic lidiapavel lidiapavel Zilele de concediu de odihna sunt influentate de perioada de somaj tehnic? (vezi toată discuția)
Reducere co cu concediu medical? smeagull smeagull Buna ziua, Care este parerea dvs.: e ste legal ca durata concediului de odihna ce se acorda intr-un an sa se dimunueze proportional cu perioada de ... (vezi toată discuția)
Conced.medical influenteaza conced.de odihna ? dozo dozo Buna ziua , Am si eu o nelamurire: -am avut conced.med.(fragmentat)din sept.2008 si pana in aug.2009, in total 41 de zile calendaristice; -cand mi s-a ... (vezi toată discuția)