Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testament vs mostenitori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testament vs mostenitori

As dori sa stiu :daca nu am mostenitori de gradul 1-2 (copii, parinti) nici frati-surori ,nu sunt casatorit legal ,existand doar niste nepoti (copiii fratelui unui parinte).
Pot face testament in favoarea unei persoane care nu este ruda sau unei fundatii de binefacere?
In aceste cazuri mostenitorii de gradul 3 (adica nepotii de la fratele tatei) pot ataca testamentul?
Multumesc.
Si daca ar exista cei enumerati de dvs. puteti face testament!
Singurii mostenitori rezervatari sunt:descendentii(copii dvs.), parintii dvs. si sotul supravietuitor.
Nu pot ataca testamentul, mostenitorii de gradul 3.
Indicat ar fi sa faceti un testament autentic!