avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1695 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testament vs mostenitori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testament vs mostenitori

As dori sa stiu :daca nu am mostenitori de gradul 1-2 (copii, parinti) nici frati-surori ,nu sunt casatorit legal ,existand doar niste nepoti (copiii fratelui unui parinte).
Pot face testament in favoarea unei persoane care nu este ruda sau unei fundatii de binefacere?
In aceste cazuri mostenitorii de gradul 3 (adica nepotii de la fratele tatei) pot ataca testamentul?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: MARGARETA STANCIU , Avocat 12:55, 6 Decembrie 2010
Si daca ar exista cei enumerati de dvs. puteti face testament!
Singurii mostenitori rezervatari sunt:descendentii(copii dvs.), parintii dvs. si sotul supravietuitor.
Nu pot ataca testamentul, mostenitorii de gradul 3.
Indicat ar fi sa faceti un testament autentic!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Testamentul "socrului" paoleta paoleta buna ziua As dori si eu informatie - mama sotului meu este casatorita de peste 10 ani cu sotul dansei, care are un apartament. Apartamentul este doar ... (vezi toată discuția)
In caz de deces, cui revin bunurile mele? MC_COSTIN MC_COSTIN AS VREA SA STIU , IN CAZ CA EU SI SOTUL MEU MURIM, CUI REVIN BUNURILE NOASTRE? NEAVIND COPII, MA GANDESC CA PARINTILOR?SAU SOCRILOR? (vezi toată discuția)
In ce conditii ma pot mosteni pe mine fratii vitregi (dupa tata) ? mariusb74 mariusb74 Buna ziua,va rog sa ma ajutati cu un sfat. Parintii mei au divortat cand aveam 4 ani.Eu am ramas cu mama in apartamentul in care stam si acum (ea a preluat ... (vezi toată discuția)