Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua,
Suntem 5 frati. In urma cu 3 ani a murit mama noastra. Nu am facut succesiunea in termen de 6 luni, iar dupa an am primit citatie la procesul de succesiune deschis de sora noastra.
Inainte de moartea mamei, intre ea si parinti s-a incheiat un contract de vanzare-cumparare, prin acesta fiindu-i cedata o suprafata de 3.5 ari din totalul de 13 ari, reprezentand mostenirea comuna. Pe aceasta suprafata de 13 ari se afla si casa parinteasca.
In urma cu 2 ani, sora noastra a deschis un proces de succesiune care ulterior a fost anulat, in data de 04/06/2009, invocand absenta al celorlalti frati. la proces . Motivul neprezentarii a fost conflictul iscat de atitudinea sorei noastre care vroia sa obtina aproape toata mostenirea, nefiind de accord cu o impartire echitabila intre frati.
Am primit o noua citatie pentru data de 28/01/2011, reclamantii fiind sora si tatal. In cererea de chemare in judecata, sora noastra pretinde o cota de ¾ parte din mostenirea ramasa de la mama decedata, cota de ¼ urmand sa-i revina tatalui.
De aseamenea solicita intabularea a 3/8 din imobil ( casa parinteasca) pe numele ei si 5/8 pe numele tatalui, precum si suportarea cheltuielilor de judecata de catre ceilalti frati.
As dori sa stiu ce solutii legale exista pentru ca ceilalti 4 frati sa primeasca partea de mostenire care li se cuvine de drept.
Va multumesc,
buna ziua.
din ce scrieti dvs, eu inteleg ca sora dvs inceaca sa va declare straini de succesiune prin neacceptare.
Da. Ce se poate face in acest caz?