Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire legala care sunt cotele partilor?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire legala care sunt cotele partilor?

Tatal moare si lasa sotia cu care nu are copiii si 3 copiii din alta casatorie cum se imparte apartamentul de 2 camere???Apartament cumparat de parinti impreuna de tata si sotia din cea de-a doua casatorie.???
daca apartamentul e bunul comun al sotilor, sotia are 50 % din el, iar din cealalta jumatate, a tatalui, sotia are dreptul la 1/4, iar 3/4 se imparte egal intre cei 3 copii
1/4 soţia supravieţuitoare
3/4 copiii indiferent că sunt din căsătorie, din afara căsătoriei, din altă căsătorie sau din adopţie
Atunci sa inteleg ca sotia are 3/4 si copii 1/4?da apartamentul este bun comun al celor doi.
Intr-adevar potrivit leii 319/1944 sotia are doar 1/4 si copiii 3/4 dar sunt doua raspunsuri diferite ,nu stiu ce sa cred ,1/2 de unde sa mai aibe sotia supravietuitoare ,se aplica mai multe legii?
Nu ati spus ca imobilul e bun comun, achizitionat in timpul casatoriei?
Atunci sotiei ii ramane 1/2, partea ei din bunul comun.
Cealalta 1/2 intra in masa succesorala si se imparte: 1/4 ea si 3/4 copiii.

In total ea va avea 5/8 si copiii 3/8.