Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... impartire mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

impartire mostenire

multumesc anticipat celui care ma poate scoate dintr-un mare impas;am urmatoarea situatie: doi soti cumpara in timpul casatoriei un apartament.sotul a decedat si are ca mostenitori : sotia supravietuitoare si 2 copii din prima casatorie si al treilea copil din a 2 casatorie,cu ultima sotie.deci are in total 3 copii. cum se va imparti mostenirea? ce cota revine sotiei supravietuitoare si ce cota vor avea copiii? am nevoie urgent de raspuns. 2 notari mi-au spus lucruri diferite.multumesc pentru sprijin.
Are 1/4 sotia supravetuitoare si 3/4 copii, fiind 3 copii cota de mostenire va fi de 1/4 pt. fiecare.
multumesc pt ajutor. nedumerirea mea e urmatoarea: un notar mi-a spus asa: daca apt e cumparat in timpul casatoriei de amindoi sotia va avea 1/2 din apt,partea ei de coproprietate,iar partea sotului decedat de imparte astfel: 1/4 sotia supravietuitoare si restul copiilor.deci sotia va avea treisferturi si restul de un sfert se va imparti la cei 3 copii in mod egal. notarul motiveaza ca doar partea sotului de imparte,ea fiind in viata si coproprietara are dreptul la jumatate. scuze romy daca te deranjez dar sint disperata. 2 notari ma sfatuiesc sa inchei actul in mod diferit.
marryy_lm a scris:

multumesc pt ajutor. nedumerirea mea e urmatoarea: un notar mi-a spus asa: daca apt e cumparat in timpul casatoriei de amindoi sotia va avea 1/2 din apt,partea ei de coproprietate,iar partea sotului decedat de imparte astfel: 1/4 sotia supravietuitoare si restul copiilor.deci sotia va avea treisferturi si restul de un sfert se va imparti la cei 3 copii in mod egal. notarul motiveaza ca doar partea sotului de imparte,ea fiind in viata si coproprietara are dreptul la jumatate. scuze romy daca te deranjez dar sint disperata. 2 notari ma sfatuiesc sa inchei actul in mod diferit.

Cotele pe apartament dupa succesiune vor fi
1. sotia 5/8
2. copii 3/8, adica fiecare copil 1/8
Este normal ca doar partea sotului se imparte, doar el fiin decedat.
Cotele corecte sunt cele de la Romy, nu sotia va avea 3/4 din apartament, ci 5/8...
Dar ce spunea celalalt notar? :-/
Fiecare a spus cam acelasi lucru in felul lui...

Hai s-o luam mai ... babeste, cum se zice.

Daca apartamentul a fost cumparat de DOI soti insemna ca jumatate a apartinut sotului decedat si jumatate apartine inca sotiei supravietuitoare.
Dar numai jumatatea mortului intra in masa lui sucesorala.
Cota succesorala la sotiei supravietuitoare e de 1/4 ... da, dar 1/4 din jumatate = 1/8 la care se adauga jumatatea pe care o are deja. Adica 1/8 + 4/8 = 5/8 daca vrem sa ne raportam la tot apartamentul

Restul de 3/4 (adica 3/4 din jumatate =3/8) se imparte in mod egal intre cei trei copii. Deci fiecare copil va avea o cota sucesorala de 1/4 respectiv cate 1/8 din toata casa.

romascanu, moderator