Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Peste 2 ore vine executorul judecatoresc-urgent
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Peste 2 ore vine executorul judecatoresc-urgent

Buna ziua.
executorul judecatoresc are dreptul sa ma ameninte ca in vederea executarii silite va intra in casa parintilor mei chiar si daca nu suntem acasa?
M-a amenintat ca se va intra cu forta prin DESCHIDERE impreuna cu reprezentantii politiei.
Eu nu am absolut nimic pe numele meu, si nu am garantat creditul cu gaj pe bunuri prezente si viitoare, am garantat doar cu venitul din salarii sau alte genuri de venit.
Are dreptul sa scrie in somatie ca PROCEDURA SE VA EFECTUA SI IN LIPSA DUMNEAVOASTRA DE LA DOMICILIU PRIN DESCHIDERE IN PREZENTA NOASTRA SI CU ASISTENTA ORAGNELOR DE POLITIE.

MULTUMESC
Daca nu aveti bunuri proprietate personala va poate pune doar poprire pe venit aproximativ 25%.
Casa este a parintilor asa ca nu este bunul dvs. propriu.
ContSters158230, utilizator
daca casa este pe numele parintilor si acestia nu au garantat creditul atunci executorul nu poate decat sa constate ca nu are ce sa execute.
In cazul in care face un abuz si incearca sa intre in casa proprietatea altuia(a parintilor) sa sune parintii la 112 si deasemenea parintii sa faca si plangere penala pt. art. 220 cod penal - tulburarea de posesie.
praporgescu
praporgescu, utilizator
Atitudinea executorului constituie abuz