Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzucapiune

cum e posibil sa-mi invoce instanta din oficiu, in cazul unui proces de uzucapiune de 30 de ani, exceptia lipsei calitatii procesuale pasive a paratilor, atata vreme cat eu i-am chemat in judecata pe mostenitorii proprietarului decedat? Dar cu cine trebuie sa ma judec, fratilor?
poate ca nu ati depus acte din care sa reiasa faptul ca paratii sunt mostenitorii proprietarului decedat .
asteptati sa vedeti cum isi motiveaza instanta exceptia.
Nu pot astepta sa-si motiveze instanta exceptia. Asta ar insemna sa pierd procesul. Voi introduce in cauza, Unitatea administrativ teritoriala-reprezentata prin primar intrucat nu a fost incheiat nici un act (sidelca) intre parti. Si atunci trebuie sa te judeci cu Primaria. Totusi eu nu-i vad logica si nici rationamentul. Daca poate sa-mi explice cineva!?....
Fara sa va dezamagesc, daca nu veti face in vreun fel dovada ca imobilul asupra caruia invocati uzucapiunea a fost acum 30 de ani domeniu privat al localitatii (ca la domeniu public nici nu se pune problema), primaria nu are ce cauta in cauza si nici nu va avea calitatea de parat...
ciciros a scris:

Nu pot astepta sa-si motiveze instanta exceptia. Asta ar insemna sa pierd procesul. Voi introduce in cauza, Unitatea administrativ teritoriala-reprezentata prin primar intrucat nu a fost incheiat nici un act (sidelca) intre parti. Si atunci trebuie sa te judeci cu Primaria. Totusi eu nu-i vad logica si nici rationamentul. Daca poate sa-mi explice cineva!?....

CICIROS.. cand instanta a admis exceptia lipsei calitatii procesuale pasive s-a dezinvestit..Cu alte cuvinte nu ai in ce introduce... ca nu mai ai proces..
asta-i viata, ai pierdut ..o iei de la capat:)