avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzucapiune

cum e posibil sa-mi invoce instanta din oficiu, in cazul unui proces de uzucapiune de 30 de ani, exceptia lipsei calitatii procesuale pasive a paratilor, atata vreme cat eu i-am chemat in judecata pe mostenitorii proprietarului decedat? Dar cu cine trebuie sa ma judec, fratilor?
Cel mai recent răspuns: Cecilia ROSU CECILIA , Avocat 13:14, 3 Octombrie 2013
poate ca nu ati depus acte din care sa reiasa faptul ca paratii sunt mostenitorii proprietarului decedat .
asteptati sa vedeti cum isi motiveaza instanta exceptia.
Nu pot astepta sa-si motiveze instanta exceptia. Asta ar insemna sa pierd procesul. Voi introduce in cauza, Unitatea administrativ teritoriala-reprezentata prin primar intrucat nu a fost incheiat nici un act (sidelca) intre parti. Si atunci trebuie sa te judeci cu Primaria. Totusi eu nu-i vad logica si nici rationamentul. Daca poate sa-mi explice cineva!?....
Fara sa va dezamagesc, daca nu veti face in vreun fel dovada ca imobilul asupra caruia invocati uzucapiunea a fost acum 30 de ani domeniu privat al localitatii (ca la domeniu public nici nu se pune problema), primaria nu are ce cauta in cauza si nici nu va avea calitatea de parat...
ciciros a scris:

Nu pot astepta sa-si motiveze instanta exceptia. Asta ar insemna sa pierd procesul. Voi introduce in cauza, Unitatea administrativ teritoriala-reprezentata prin primar intrucat nu a fost incheiat nici un act (sidelca) intre parti. Si atunci trebuie sa te judeci cu Primaria. Totusi eu nu-i vad logica si nici rationamentul. Daca poate sa-mi explice cineva!?....



CICIROS.. cand instanta a admis exceptia lipsei calitatii procesuale pasive s-a dezinvestit..Cu alte cuvinte nu ai in ce introduce... ca nu mai ai proces..
asta-i viata, ai pierdut ..o iei de la capat:)

Alte discuții în legătură

Uzucapiune - actiune respinsa pt lipsa capacitatii procesuale pasive a primariei Abiana Abiana Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu o opinie. Am introdus o actiune pentru uzucapiunea de 30 de ani, impotriva Primariei. Primaria nu a facut intampinare, nu ... (vezi toată discuția)
Calitatea procesuala pasiva a primariei flocaviviana flocaviviana Dragi colegi, O problema interesanta care se tot discuta prin salile de sedinta. CAPACITATEA PROCESUALA PASIVA A PRIMARIEI. Speta este simpla de tot. O ... (vezi toată discuția)
Exceptia lipsei calitatii procesuale active leusan leusan se poate invoca lipsa unei calitati procesuale active ?In ce conditii? (vezi toată discuția)