Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... shoping internet
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

shoping internet

Validitate confirmare comanda internet...
Am facut astazi o comanda catre un anumit site de comert electronic,am facut comanda ,m-am inregistrat conform politicii site-ului,am urmat toti pasii,am receptionat pe mail factura proforma cu toate datele(date personale,produs pret......etc),si astept sa fiu contactat.Acum vine partea pt.care va solicit sprijinul: am cumparat (prin sistem de plata ramburs) un laptop si factura emisa de catre furnizor este de 300ron!!!!!!!!!!!!!!!Legea 265/2002 este aplicabila in acest caz?Se poate eluda furnizorul de la trimiterea comenzii ,chiar daca produsul este pe stoc...etc?Din cate cunosc cei de la emag,au avut o speta similara,rezolvata prin onorarea tuturor comenzilor.Multumesc anticipat pt ajutor.
d.flory, utilizator
ce doriti sa aflati?
speta de mai sus,multumesc pt ajutor!
factura ati platit-o ? pe aceasta scrie seria, modelul ce il aveti de primit?
v-au anuntat deja ca e o greseala?
Facutra nu am platit-o,am optat pt plata in sistem ramburs,pe proforma este specificat absolut tot(date personale,model ,configuratie...etc).Art.9 legea 365/2002 este valabil in acest caz?
d.flory, utilizator
deocamata nu m-am contactat sub nici o forma ,doar mi-au transmis factura proforma.