avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 377 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Magazin online incearca inselarea clientilor?
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Magazin online incearca inselarea clientilor?

in data de 3.12.2010 am comandat pe un site care gazduia un magazin online un produs care avea pretul stabilit la 5 la suta din valoarea lui,mentionez ca si acum dupa ce au fost anuntati si a trecut aproape o sapt de la comanda produsul se afla pe site la un pret de cam 7 la suta din valoarea lui iar in momentul comenzi produsul era disponibil in stoc conform site-ului,cand m-am prezentat la sediul firmei pentru a cere lamuriri despre comanda facuta de mine mi-sa spus ca produsul nu este in stoc,nu mi-sa spus ca este ogreseala sau ceva de genul asta dar eu avand deja eliberata factura proforma de la produsul respectiv,intrebarea mea este urmatoarea,atata timp cat un agent economic incearca sa vanda ceva ce nu detine,iti emite si instiintare de plata,iti ofera ca modalitate de achizitionare plata online nu constituie infractiune,atata timp cat platesti ceva sau esti instiintat ca trebuie sa platesti ceva ce agentul comercial spune ca nu mai detine sau nu se stie daca l-a detinut vreodata,mai mentionez ca mi-a fost anulata fara drept, confirmata la insistente, anulata si apoi iar confirmata comada la insistentele mele.VA MULTUMESC

Ultima modificare: Joi, 9 Decembrie 2010
marioshik, utilizator
Cel mai recent răspuns: marioshik , utilizator 12:41, 9 Decembrie 2010
Ati postat si asear si v-am raspuns. Ati uitat acest fapt? Aveti un buton in profilul Dvs unde apar "subiecte deschise de mine". Aici este o activitate de voluntariat, dar asta nu inseamna ca ne place sa ne pierdem vremea aiurea. Scuze!
lumi71 a scris:

Ati postat si asear si v-am raspuns. Ati uitat acest fapt? Aveti un buton in profilul Dvs unde apar "subiecte deschise de mine". Aici este o activitate de voluntariat, dar asta nu inseamna ca ne place sa ne pierdem vremea aiurea. Scuze!
Am postat la un topic gresit aseara si imi cer scz pentru asta,am vrut doar sa aduc in atentia celor interesati de aceste probleme subiectul,ca poate unde am postat eu era un topic care interesa o alta categorie de utilizatori,VA MULTUMESC

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Shoping internet d.flory d.flory Validitate confirmare comanda internet... Am facut astazi o comanda catre un anumit site de comert electronic,am facut comanda ,m-am inregistrat conform ... (vezi toată discuția)
O tentativa de inselaciune online marioshik marioshik in data de 3.12.2010 am comandat pe un site care gazduia un magazin online un produs care avea pretul stabilit la 5 la suta din valoarea lui,mentionez ca si ... (vezi toată discuția)
Control anpc in derulare pentru nerespectare factura proforma generata automat de sistem mail4me mail4me Buna ziua, am si eu o intrebare referitoare la un control OPC facut pe baza unei reclamatii ca am refuzat livrarea unor produse la pretul din factura ... (vezi toată discuția)