Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Constituire de grup infractional
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Constituire de grup infractional

Am ghinionul sa fiu inculpat intr-un dosar penal in care mi se aduc urmatoarele acuzatii: constituire de grup infractional si inselaciune cu consecinte deosebit de grave. Cand am fost "ridicat" de catre mascati mi-au dat ordonanta de retinere 24 de ore apoi am avut interdictie sa parasesc localitatea 30 de zile procurorul nefacand recurs la decizia judecatorul cu toate ca la ceilalti inculpati a facut si nici nu mi-a mai prelungit interdictia. Au trecut 6 luni de atunci, dosarul a fost trimis in judecata si urmeaza sa am prima infatisare. Vreau sa precizez ca din 20 de persoane care sunt inculpati nu cunosc si nu ma cunoaste decat o singura persoana , nu am emis si nu am semnat nici un cec sau bilet la ordin , niciunul dintre reprezentantii firmelor inselate nu m-a recunoscut in poza pe care le-a aratat-o procurorul si nu am nici o convorbire telefonica la dosar. As vrea sa va rog daca doriti sa va dati cu parerea si sa-mi spuneti si mie care ar fi deznodamantul cel mai fericit in cazul meu tinand cont ca nu am antecedente penale?
Detaliati situatia mai mult pentru a primi lamuriri cu privire la problemele dvs.
Pentru ce ati fost acuzat si care a fost participatia dvs la infractiuni ?

La modul general, dovedirea participatiei si a tuturor celalalte probleme legate de eventualele conexiuni ale membruilor unui grup infractional ,cade in sarcina organelor de urmatire penala.
In sarcina dvs ramane sa va faceti cele mai bune aparii pentru a fi achitat sau pentru a limita consecintele faptelor
Mergeti cu rechizitoriul la un avocat sau platiti studierea dosarului cu rechizitoriu cu tot daca nu va aflati in posesia actului de trimitere in judecata.
De princpiu, se poate ajunge la o pedeapsa cu suspendare dar nu putem ghici...

avocat Claudiu Lascoschi
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Mergeti cu rechizitoriul la un avocat sau platiti studierea dosarului cu rechizitoriu cu tot daca nu va aflati in posesia actului de trimitere in judecata.
De princpiu, se poate ajunge la o pedeapsa cu suspendare dar nu putem ghici...

avocat Claudiu Lascoschi

Avocatura pe baza de voluntariat nu exista,deci nu trebuia amintita obligatia user-ului de a plati.
Nu se poate discuta despre o evaluare situatiei si a posibilitatilor dvs judiciare , fara o consultare prealabila a dosarului de catre un specialist,cu conditia sa fie specialist.
In mod sigur are desemnat avocat din oficiu.
Daca merge la avocatul desemnat din oficiu cu rechizitoriul nu mai trebuie sa il plateasca.
De asemenea, avocatul din oficiu va cititi si el rechizitoriul.
Iata un exemplu in care nu trebuie sa plateasca avocatul.

Analiza aprofundata a probelor insa este o chestiune mult mai profunda...decat citirea rechizitorilui...

avocat Claudiu Lascoschi
acuzatiile care mi se aduc sunt urmatoarele: înşelăciunea (art. 215 C.p.) ART. 7 ALIN. 1 RAP.LA ART. 2 LIT. B PCT. 5 DIN LEGEA NR. 39/2003 ªI ART. 215 ALIN 1, 2,3,4, ªI 5 COD PENAL CU APLICAREA ART. 41 ALIN 2 COD PENAL.
Singura proba pe care o aveau organele de cercetare in momentul in care m-au luat la audieri a fost un denunt pe care l-a facut o persoana din dosar in care m-a specificat si pe mine declarand ca eu impreuna cu alte doua persoane l-am obligat sa faca inselaciuni.Problema e ca noi am rupt legatura cu el in decembrie 2009 cand ne-am dat seama ca se baga in tot felul de prostii si cu tot felul de persoane dubioase, el a facut denuntul in februarie 2010 si a tot comis infractiuni din noiembrie 2009 pana in iunie 2010. Avocatul meu mi-a zis ca pe parcursul procesului incearca sa ma scoata din grupul infractional ca sa fiu judecat pentru ce am facut eu. Cand l-am intrebat ce reiese din probe ca am facut eu a dat din umeri si a zis ca nu reiese nimic. Ce credeti....?