Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Constituire de grup infractional
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Constituire de grup infractional

Am ghinionul sa fiu inculpat intr-un dosar penal in care mi se aduc urmatoarele acuzatii: constituire de grup infractional si inselaciune cu consecinte deosebit de grave. Cand am fost "ridicat" de catre mascati mi-au dat ordonanta de retinere 24 de ore apoi am avut interdictie sa parasesc localitatea 30 de zile procurorul nefacand recurs la decizia judecatorul cu toate ca la ceilalti inculpati a facut si nici nu mi-a mai prelungit interdictia. Au trecut 6 luni de atunci, dosarul a fost trimis in judecata si urmeaza sa am prima infatisare. Vreau sa precizez ca din 20 de persoane care sunt inculpati nu cunosc si nu ma cunoaste decat o singura persoana , nu am emis si nu am semnat nici un cec sau bilet la ordin , niciunul dintre reprezentantii firmelor inselate nu m-a recunoscut in poza pe care le-a aratat-o procurorul si nu am nici o convorbire telefonica la dosar. As vrea sa va rog daca doriti sa va dati cu parerea si sa-mi spuneti si mie care ar fi deznodamantul cel mai fericit in cazul meu tinand cont ca nu am antecedente penale?
In rechizitoriu se indica si probele.
L-ati citit personal?
Urmeaza sa merg joi sa il citesc dar la ultima vizita pe care i-am facut-o procurorului mi-a spus ca pana in momentul in care a trimis dosarul catre instanta nu nu a mai aparut nici o proba in defavoarea mea
De ce nu mergeti sa faceti xerox la instanta?
Sau sa va faca xerox avocatul deoarece presupun ca are si el xerox facut.