Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

va rog ,un raspuns mai detaliat vis-a-vis de urmatoarea problema: s-a dat o sentinta definitiva si irevocabila in favoarea mamei mele (care a ramas in aceeasi casa cu fratele ,dar cu intrari separate si cu iesire din indiviziune, ).A venit si executorul si a trasat limitele proprietatilor ,iar in urma acestui lucru, mama trebuie sa plateasca sulta 8000 lei. Nu are acesti bani si vrea sa plateasca in rate :3000 pana vineri ,iar restul in ianuarie (mentionez ca mama are o pensie de 400 lei.Executorul nu e de acord( pt. ca fratele vrea toti banii.) ..Chiar nu exista alta modalitate de plata? si ce se poate intampla daca mama procedeaza asa?
pentru a ajunge la o esalonare de plata este necesar sa promovati contestatie la executare la instanta judecatoreasca...
dar nu-i tarziu avand in vedere ca termenul de plata a fost in 29 nov a.c. cu prelungire pana in 06.12.2010 ?
contestatia la executare se poate formula in termen de 15 zile de la derularea oricarui act de executare (somatie/ pv identificare bunuri/ poprire samd)...
azi 08.12.2010 am achitat in contul executorului 1500 lei din suma totala de 7000 si i-am trimis o recomandata cu confirmare de primire in care il instiintam ca urmatoarele transe vor fi achitate incepand cu luna februarie timp de 5 (cinci) luni. Creditorul pe care il reprezinta executorul n-a fost de acord( acesta fiind de fapt fiul debitoarei) cu plata esalonata...Ce mai urmeaza?
Bun si ce vrea fratele acum, sa deschida un nou dosar de executare silita pentru recuperarea creantei? Asta ar fi singurul motiv, care ar favoriza pe executor in dauna debitorului pentru ulterioarele cheltuieli de executare. Oricum, in caz de executare silita, se merge pe popriri mobiliare si imobiliare. O eventualitate scoatere la licitatie a cotei parti de imobil, necesita timp si se poate cere o amanare de 6 luni in instanta pentru achitarea debitului,