Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... taxa timbru
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

taxa timbru

cand se plateste taxa de timbru judiciar in recurs?...la depunere sau la primul termen?....nu se specifica in citatie cuantumul taxei?
daca actiunea de fond a fost scutita de taxa , nici in calea de atac nu se va plati taxa de timbru.
Daca s-a achitat in fond taxa de timbru, atunci pana la primul termen trebuie achitata jumatate din valoarea taxei achitata in fond , pentru a nu fi respins ca netimbrat............
Confuzia mea se naste din C.P.C., unde scrie ca trebuie depusa dovada achitarii taxei de timbru odata cu motivarea recursului,....sau se poate plati pana la primul termen?
In apel am primit citatia cu indicarea cuantumului taxei.