Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Taxã timbru judiciar. Termen limitã pentru depunerea ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Taxã timbru judiciar. Termen limitã pentru depunerea dovezii plãții taxei de timbru. Termen limita pentru plata taxei de timbru.

1. Exista un termen limită (normă imperativa) pentru depunerea taxei de timbru în fond?

Solicit art. Nr. (norma imperativa) În acest sens.

2. Taxa de timbru ce trebuia plătită în fond, care nu a fost plătită în fond, motiv pentru care a fost respinsa cererea, poate fi platita și în recurs!?

'' Cpc

Art. 302 1

2)La cererea de recurs se va ataşa dovada achitării taxei de timbru, conform legii.''

3. La ce taxă de timbru se referă articolul de mai sus citat cpc 302 1 2? Se referă doar la taxa de timbru ce trebuie plătită doar pentru cererea de recurs?

4. Solicit și art. Nr. Exact cu prevederea asemănătoare art 302 (1) cpc ce prevede (probabil) : la cererea (principala sau recomventionala) din fond se va ataşa dovada achitării taxei de timbru (sub sancțiunea anularii cererii)

5. Se poate depune în recurs dovada platii taxei de timbru pentru cererea din fond ce a fost respinsa ca netimbrata pentru ca atunci nu a ajuns dovada platii taxei de timbru în dosarul cauzei din fond?

Mai explicit: am plătit taxa de de timbru, am trimis dovada platii taxei de timbru prin posta dar aceasta nu a ajuns la dosarul cauzei, și astfel s-a respins cererea ca netimbrata nu pentru ca nu a fost plătită taxa de timbru, ci pentru ca nu a ajuns dovada platii taxei de timbru în dosarul cauzei.

Pot sa depun aceasta dovada in recurs?
Trebuie sa depuneti dovada platii taxei( o copie a chitantei taxei de timbru judiciar datata ) si dovada trimiterii acesteia la dosar.

Cu stima !