Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contract de mandat-pf nerezidenta
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contract de mandat-pf nerezidenta

Buna ziua,Am o mare nelamurire si sper sa ma ajutati.
Un SRl a incheiat un contract de mandat cu o persoana fizica nerezidenta pentru functia de director general,pentru un venit brut de x lei lunar.Intrebarile mele sunt:
1.Ce contributii calculeaza societatea pentru acest venit?
2.Acest contract de mandat trebuie inregistrat la ITm sau la Adm.Financiara?
3.Ce declaratii trebuie sa depuna SRL-ul pentru acest venit (declaratiia 100,Cas,Somaj,CASS)?
4.Ce obligatii are pf nerezidenta fata de autoritatile romane vis a vis de acest contract de mandat?

Va multumesc!
Cred ca nu ati espus corect problema.
Acel nerezident este angajat afara la un SRL care face parte din aceasi corporatie fiind puncte de lucru diferite si poate alege sa fie platit in tara unde este detasat sau in tara de unde a fost detatsat cum ii convine lui mai bine.
Daca nu este angajat nici aici nici acolo nu poate sa desfasoarea activitatea in baza contractului de mandat deoarece nu poate lucra fara contract de munca.
Restul legislatiei se aplica la fel la noi cat si la ei dupa legislatia lor.