Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... se prescrie neplata datoriei dupa 3 ani?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

se prescrie neplata datoriei dupa 3 ani?

Buna ziua,
Acum mai bine de 10 ani am facut pe numele meu un abonament pentru cineva(stiu, mare greseala), care binenteles ca nu l-a mai platit...
Ultima factura platita este din 2000, in 2003 am primit o somatie de plata, am discutat cu persoana respectiva, a promis ca o plateste si pt ca nu am mai primit nimic am crezut ca asa a facut, insa acum dupa atatia ani primesc de la o firma de recuperari somatie de plata in valoare de 500 de lei, 160 valoarea ultimei facturi neplatite + penalitati.
Ce am de facut?Datoriile mai mari de 3 ani se prescriu?
Trimit o adresa catre firma de recuperari de la care am primit somatia sau o las moarta ?
Va multumesc.
e prescrisa. sunt de parere sa nu raspundeti in nici un fel, ca nu mai scapati de apelurile lor, de scrisori, de amenintari
orice creanta se prescrie in trei ani (mai putin cele bugetare care se prescriu in cinci ani).
Cei trei ani se socotesc de la data cand creditorul a facut ultimul demers in recuperarea creantei sale.
Daca ultima notificare ati primit-o in 2003, atunci creanta este prescrisa din 2006, asa ca stati linistit
teoretic este prescrisa... din ce inteleg nu a platit nimeni nimic de atata timp.. de ei nu scapati orcum.. deci le puteti trimite o scrisoare sa ii mai incurcati putin.. dar de cerut bani or sa vi ceara cat veti trai.