Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preaviz scris separat ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preaviz scris separat ?

Avem o contestatie la masura concedierii unde se precizeaza:

"Angajatorul nu a inteles sa aplice prevederile legale referitoare la dreptul de preaviz netinand seama de dispozitiile art. 73 alin. 1 din C. mun., angajatorul neacordand subsemnatului peavizul de concediere.

In acest sens, intimata a procedat direct la emiterea Deciziei de desfacere a Contrctului individual de munca nr. 4852/ 22.10.2007."

Considerati obligatoriu un preaviz scris prealabil emiterii deciziei de concediere, sau se poate emite decizia de concediere si in cadrul ei sa fie mentionat ca, contr. ind. de munc. inceteaza dupa un termen de 15 zile ?

Decizia de concediere se comunică salariatului în scris şi trebuie să conţină în mod obligatoriu si durata preavizului- art.74 alin.1 lit.b C.mun.
deci, considerati ca nu este nevoie de preaviz in scris prealabil decizie de concediere
In cazul concedierilor colective angajatorul poate renunta la efectuarea preavizului de catre salariat .Salariatul primeste c/v celor 15 zile iar CIM se desface la data cand acest preaviz s-ar fi efectuat.
dumitru2000 a scris:

deci, considerati ca nu este nevoie de preaviz in scris prealabil decizie de concediere

Nu este nevoie de un preaviz prealabil dat in scris de conducere. El este trecut in mod obligatoriu in decizia de incetare a contractului de munca.
care este motivul pentru care sunteti concediat ?
iata ce spune CCM la nivel national :
"In cazurile in care salariatilor nu li se pot oferi alte locuri de munca ori acestia refuza locul de munca oferit sau cuprinderea intr-o forma de recalificare, conducerea unitatii le va comunica in scris termenul de preaviz, in conditiile prevazute in prezentul contract colectiv de munca".