Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Promovare in grad profesional
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Promovare in grad profesional

Institutia la care lucrez organizeaza in luna decembrie concurs de promovare in gradul profesional superior al functiei publice de consilier.

Indeplinesc conditiile de participare la concurs, cu o singura exceptie: am obtinut calificativul fb la evaluarea performantelor profesionale individuale in ultimii 2 ani de activitate (2007 si 2009), si nu in ultimii 2 ani calendaristici, asa cum prevede legea (in anul 2008 am avut raportul de serviciu suspendat pentru crestere si
ingrijire copil).

An solicitat un punct de vedere colegelor de la compartimentul resurse umane, iar raspunsul a fost ca dosarul va fi respins.

Va solicit un pu

Multumiti "generosilor de la putere" care au modificat statutul...

LEGE nr. 188/1999 privind Statutul funcţionarilor publici

ART. 65
(2) Pentru a participa la concursul sau examenul de promovare în gradul profesional imediat superior celui deţinut, funcţionarul public trebuie să îndeplinească cumulativ următoarele condiţii:
a) să aibă cel puţin 3 ani vechime în gradul profesional al funcţiei publice din care promovează;
b) să aibă cel puţin 2 ani vechime în treapta de salarizare din care avansează;
c) să fi obţinut cel puţin calificativul "bine" la evaluarea anuală a performanţelor individuale în ultimii 2 ani calendaristici;
d) să nu aibă în cazierul administrativ o sancţiune disciplinară neradiată în condiţiile prezentei legi.