Forum Discuţii juridice Traduceri depre cum sa fii traducator?
Discuție deschisă în Traduceri

depre cum sa fii traducator?

de unde trebuie sa incepi ca sa te autorizezi ca si traducator?ce taxa e nevoie sa achiti si unde se sustin examenele?As avea nevoie dadk ma puteti ajuta cu niste subiecte.Adresa mea: alexandra.dinica@yahoo.ro Va multumesc f f mult.

alexandradinica, utilizator
Buna Alexandra,

in cazul in care doresti sa obtii autorizatia de traducator emisa de Ministerul Justitiei, trebuie sa furnizezi documentele justificative, asa cum este prevazut pe portalul MJ: [ link extern ]

Daca nu te incadrezi in niciunul din cazurile prevazute la art. 2, lit a, b, c, va trebui sa sustii examenele pentru obtinerea certificatului de traducator la CPPC: [ link extern ] /

Am dezbatut acest subiect de multe ori in aceasta sectiune a forumului. Cred ca ai sa gasesti si aici suficiente raspunsuri la intrebarile tale, pe langa detaliile oficiale de pe paginile de internet mentionate mai sus.

O seara buna.