Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... dosar profesional
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

dosar profesional

la transfer sau demisie se poate solicita institutiei dosarul profesional al persoanei in cauza????daca reprezentantii acesteia refuza eliberarea ce se poate face?
calin cristiana a scris:

la transfer sau demisie se poate solicita institutiei dosarul profesional al persoanei in cauza????daca reprezentantii acesteia refuza eliberarea ce se poate face?

Institutia este obligata sa elibereze dosarul profesional la eliberarea din functie a functionarului public atat la transfer cat si la demisie, in caz de refuz inaintati mai intai o plangere catre ANFP
Conform legii, la incetarea raporturilor de serviciu, institutia este obligata sa-i inmaneze fostului functionar public dosarul profesional in original, pastrand o copie pentru arhiva. Daca acea persoana va mai fi numita intr-o functie publica, la noul loc de munca va prezenta si dosarul profesional, care se va completa in continuare. Daca nu rezolvati nimic cu ANFP-ul, nu va ramane decat sa-i actionati in contencios administrativ.:(