avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1079 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... furnizor telefonie mobila- litigiu
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

furnizor telefonie mobila- litigiu

se mai plateste taxa de reziliere? cum pot sa.l conving pe operator?
Cel mai recent răspuns: kappauser , utilizator 23:23, 7 Decembrie 2010
Vodafone si cu celelalte mari companii, interpreteaza cum vor ele legea.

formulati plangere scrisa la ANPC.

Virginia Radu
VIRGINIA RADU a scris:

Vodafone si cu celelalte mari companii, interpreteaza cum vor ele legea.

formulati plangere scrisa la ANPC.

Virginia Radu


Nu comerciantii interpreteaza legea. Utilizatorii o fac.
1. Obligatiile contractuale asumate trebuie respectate. Deci contractul se deruleaza pana la termenul prevazut.
2. Chiar daca taxa de reziliere este considerata abuziva, comerciantul nu este obligat sa accepte rezilierea inainte de termen, decat in 2 situatii:
- comerciantul nu isi indeplineste obligatiile contractuale
- comerciantul modifica conditiile contractuale, pret, calitate, si altele
3. Plangerea nu foloseste la nimic, daca nu exista un motiv de plangere. Comerciantul isi respecta contractul, adica pune la dispozitie folosirea retelei pentru a telefona, nu modifica preturi sau conditii, atunci pentru ce sa va plangeti?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

furnizor telefonie mobila- litigiu jhonny2x jhonny2x am un contract cu vodafone pana in 8 iunie 2011 si nu am platit ultimele 2 luni,pot sa reziliez contractul fara taxa de reziliere dupa ce platesc aceasta ... (vezi toată discuția)
Reziliere abonament vodafone dragugh dragugh Buna ziua, Am solicitat rezilierea unui abonament Vodafone pt. internet dupa ce am constatat ca zona in care urma sa-l folosesc nu avea acoperire. Raspunsul ... (vezi toată discuția)
Renuntare la abonamentele de telefonie mobila si internet rabina rabina Buna ziua, Situatie: 1. Pentru recastigarea numarului de telefon pe abonament Vodafone (dupa pierderea telefonului) s-a impus si un extra-abonament pe un ... (vezi toată discuția)