Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... furnizor telefonie mobila- litigiu
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

furnizor telefonie mobila- litigiu

se mai plateste taxa de reziliere? cum pot sa.l conving pe operator?
Vodafone si cu celelalte mari companii, interpreteaza cum vor ele legea.

formulati plangere scrisa la ANPC.

Virginia Radu
VIRGINIA RADU a scris:

Vodafone si cu celelalte mari companii, interpreteaza cum vor ele legea.

formulati plangere scrisa la ANPC.

Virginia Radu

Nu comerciantii interpreteaza legea. Utilizatorii o fac.
1. Obligatiile contractuale asumate trebuie respectate. Deci contractul se deruleaza pana la termenul prevazut.
2. Chiar daca taxa de reziliere este considerata abuziva, comerciantul nu este obligat sa accepte rezilierea inainte de termen, decat in 2 situatii:
- comerciantul nu isi indeplineste obligatiile contractuale
- comerciantul modifica conditiile contractuale, pret, calitate, si altele
3. Plangerea nu foloseste la nimic, daca nu exista un motiv de plangere. Comerciantul isi respecta contractul, adica pune la dispozitie folosirea retelei pentru a telefona, nu modifica preturi sau conditii, atunci pentru ce sa va plangeti?