Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Poti obliga un vecin sa-si faca gard pentru ca exista ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Poti obliga un vecin sa-si faca gard pentru ca exista riscul ca unele animale sa patrunda pe proprietatea dumnealui?

Avem urmatoarea situatie:

_______________ <--------------------------- |
ALT VECIN(2) | VECIN (1) SPATIU LIBER |
_______________|_____________________ |
Ulita | |
____________________________________| |
| NOI | GRADINA -------------------|
|_______|_____________________________ GAINI

Noi avem un vecin de care ne desparte o servitute (ulita infundata) care nu are gard decat pe doua dintre cele patru laturi (care are doar 1m inaltime si este din nuiele). Se intampla ca animalele domestice ale noastre sau ale vecinilor sa sara gardul sa sa o ia prin capatul gradinii si sa ajunga la dumnelui pe proprietate. Dumnealui face mereu reclamatie la politie ca gainile sau porumbeii nostri ajung pe proprietatea dumnealui. Vin politistii, constata cum a patruns gaina, sau rata ori porumbelul, fac procese verbale etc... Acum noi dorim sa va intrebam daca putem obliga cumva pe dumnealui sa isi imprejmuiasa proprietatea.
Nu, nu-l puteti obliga sa-si faca gard. In schimb dvs aveti obligatia sa va tineti animalele doar pe terenul care este in proprietatea dvs.
Asta e culmea. Pai vreti sa-l obligati pe el sa faca gard ? =D> De ce nu faceti dumneavoastra gard, sau daca aveti, sa faceti un gard mai bun, sa nu-l mai sara animalele. #-o#-o#-o
grandanat, utilizator
Cum adica este culmea? Nu inteleg exact ce vreti sa spuneti? Daca el ma reclama la politie ca gaseste o gaina (care se presupune ca ar fi a noastra) la dansul in curte care nici macar nu are gard.
Raspunsurile mistocare va rog sa le tineti pentru dumneavoastra. Intrebarea mea era simpla: Exista temei legal sa cer asa ceva sau nu.
Art.1001 c.c -proprietarul unui animal este responsabil de prejudiciul cauzat de animal,sau ca animalul se afla sub paza sa, sau ca a scapat.
In privinta gardului, fiecare poate(deci facultativ) sa-si ingradeasca proprietatea-deci nu obligatoriu-art.585.c.c. Nu puteti si nici nu aveti dreptul sa cerereti cuiva asa ceva dar pt.pagubele produse de animalele d-voastra pe terenul lui, puteti fi tras la raspundere.
Fara misto !!!!!=D>=D>=D>=D>=D>
@liamic43
Multumesc pentru amabilitate!