Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... contracte
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

contracte

salut am o intrebare se poate rezilia un contract de tlf mobila inainte de termen fara a mai plati restul lunilor care ar ramane pana la expirarea lui???
Notificati societatea de telefonie cu faptul ca reziliati unilateral contractul in cauza si ca solicitati incetarea servicilor prestate de care aceasta.
Bineinteles ca trebuie sa nu aveti restante la plata abonamentului sau de alta natura contractuala.
Ai in contract o clauza de penalitate pentru reziliere inainte de termen.
O platesti si gata dar este mai mare de obicei decat valoarea abonamentului pe lunile ramase .
Ati semnat un contract pe o perioada determinata de timp, aveti obligatia sa il derulati pana la capat.
Contractul nu se poate rezilia cu incetarea inainte de termen, decat daca:
- comerciantul nu isi respecta obligatiile contractuale (nu livreaza, nu pune la dispozitie serviciul)
- comerciantul modifica clauzele contractuale, cum ar fi pretul sau calitatea
- eventual din cauza de forta majora.

Taxa de reziliere poate fi considerata abuziva, dar contractul trebuie derulat mai departe, comerciantul nu poate fi obligat sa accepte rezilierea unilaterala. Ramane asadar plata pana la sfarsit sau acceptarea platii acelei taxe (precum a precizat maximavocat)