avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1028 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... contracte
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

contracte

salut am o intrebare se poate rezilia un contract de tlf mobila inainte de termen fara a mai plati restul lunilor care ar ramane pana la expirarea lui???
Cel mai recent răspuns: kappauser , utilizator 19:21, 8 Decembrie 2010
Notificati societatea de telefonie cu faptul ca reziliati unilateral contractul in cauza si ca solicitati incetarea servicilor prestate de care aceasta.
Bineinteles ca trebuie sa nu aveti restante la plata abonamentului sau de alta natura contractuala.
Ai in contract o clauza de penalitate pentru reziliere inainte de termen.
O platesti si gata dar este mai mare de obicei decat valoarea abonamentului pe lunile ramase .
Ati semnat un contract pe o perioada determinata de timp, aveti obligatia sa il derulati pana la capat.
Contractul nu se poate rezilia cu incetarea inainte de termen, decat daca:
- comerciantul nu isi respecta obligatiile contractuale (nu livreaza, nu pune la dispozitie serviciul)
- comerciantul modifica clauzele contractuale, cum ar fi pretul sau calitatea
- eventual din cauza de forta majora.

Taxa de reziliere poate fi considerata abuziva, dar contractul trebuie derulat mai departe, comerciantul nu poate fi obligat sa accepte rezilierea unilaterala. Ramane asadar plata pana la sfarsit sau acceptarea platii acelei taxe (precum a precizat maximavocat)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reziliere contract internet dupa legea 161/2010 daniel77 daniel77 Am fost client al unei firme ”A” ce oferea servicii de internet (am platit taxa de instalare 100 RON si abonamentul lunar, iar rezilierea s-a ... (vezi toată discuția)
Clauze abuzive in contract abonament telefonie ContSters159316 ContSters159316 [b] stimati colegi, am urmatoarea situatie :\ persoana juridica are contract abonament cu firma de telefonie pentru un nr de 100 numere si dorim ... (vezi toată discuția)
Abonament telefonie mobila lole lole salut! am un abonament la vodafone pe care nu-l folosesc deloc! as vrea sa-l inchid,dar trebuie sa platesc o taxa de 125euro! exista vreo modalitate de-al ... (vezi toată discuția)