Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediul medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediul medical

La reluarea activitatii dupa 183 de zile de concediu medical este necesar sa se faca cerere ?
Mihaela_G, utilizator
1. Orice concediu medical legal (indiferent de durata) suspenda CIM deci persoana in cauza este, inca, salariatul aceleiasi unitati.
2. Asadar nu trebuie sa face cerere de reluare a activitatii. Dupa ultima zi de concediu medical vine loa serviciu.
3. Trebuie, insa, sa aiba, din nou, viza medicului de medicina muncii, care deserveste unitatea si sa faca instructajul de protectia muncii.