avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1167 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediul medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediul medical

La reluarea activitatii dupa 183 de zile de concediu medical este necesar sa se faca cerere ?
Ultima modificare: Miercuri, 8 Decembrie 2010
Mihaela_G, utilizator
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 21:18, 8 Decembrie 2010
1. Orice concediu medical legal (indiferent de durata) suspenda CIM deci persoana in cauza este, inca, salariatul aceleiasi unitati.
2. Asadar nu trebuie sa face cerere de reluare a activitatii. Dupa ultima zi de concediu medical vine loa serviciu.
3. Trebuie, insa, sa aiba, din nou, viza medicului de medicina muncii, care deserveste unitatea si sa faca instructajul de protectia muncii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acte reangajare padicam padicam Buna ziua! Pentru o persoana ce se va intoarce din concediu crestere copil mai este necesara repartitie de la fortele de munca? Cred ca doar o fisa de ... (vezi toată discuția)
Intoarcerea la servici dupa concediu medical anasimo anasimo daca ai concediu medical timp de un an de zile cu un diagnostic destul de grav si cand te intorci la servici se poate sa iti faca angajarea din nou? nu ... (vezi toată discuția)
Revenire din concediu medical si surpriza!!! postul meu a fost ocupat sdm_sae sdm_sae Buna ziua! Dupa un concediu medical legal de 9 luni am revenit la serviciu si am gasit un alt coleg in locul meu.Mi s-a comunicat verbal ca nu mai au locuri pe ... (vezi toată discuția)