Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort cu minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort cu minor

Buna ziua,
Cum se poate micsora termenul dat pentru prima infatisare in cazul unui divort amiabil? mentionez ca din casatoria avuta a rezultat un copil minor Actiunea am depus-o eu iar termenul pe care l-am primit pentru prima infatisare este de 1 an adica in noiembrie 2011.
Se poate face o cerere pentru preschimbarea termenului.
Faceti o cerere de preschimbare a termenului de judecata avand in vedere si prevederile noii Legii 202/2010. Contactati un avocat.
Cerere de preschimbare a termenului de judecata motivat de faptul ca tremenul este prea mare ceea ce nu este in intresul minorului, fiind important pentru acesta ca instanta sa stabileasca intr-un termen cat mai mic incredintarea sa precum si cuantumul pensiei de intretine.

De asemenea, potrivit art. 6 din Convenţia pentru apărarea Drepturilor Omului şi a Libertăţilor fundamentale "orice persoană are dreptul la judecarea cauzei sale în mod echitabil, public şi în termen rezonabil, de către o instanţă independentă şi imparţială (...)".