avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 868 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Numele unei societati
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Numele unei societati

Am o dilema , va rog ajutati-ma ...
Vreau sa ma asociez cu un prieten sa deschid un magazin de haine intrun centru comercial. Societatea are ca domeniu de activitate COMERT:
• TEXTILE-INCALTAMINTE
• IMBRACAMINTE
Eu am vazut ca sunt societati comerciale in cadru unui complex cu diferite denumiri
ex:
Sc ANA ARE MERE SRL si denumirea magazinului se este "ONE" neavand nici o legatura cu denumirea societati comerciale.
pe ce criteriu se bazeaza aceste chestie , ce trebuie inregistrat ca sa poti avea denumirea separata de numele societati si ce acte trebuie.
Poate fi orice nume de magazin sau trebuie sa fie un nume unic care sa nu mai existe la vro alta societate. De ex:
Magazinul sa se numesca precum celebra casa de moda ARMANI si societatea sa fie SC ANA ARE MERE SRL . si domeniu de activitate al societati sa fie COMERT:
• TEXTILE-INCALTAMINTE
• IMBRACAMINTE

Haine si incaltamintea sa fie MULTIBREND.
Cel mai recent răspuns: Gabriel Iliescu , Consilier juridic 20:57, 8 Decembrie 2010
Puteti denumi magazinul sau punctul de lucru cum doriti, dar mai putin numele care sunt deja marca inregistrata precum Armani, Coca-Cola, etc
Si cum aflu care sunt marca inregistrata ? Exista ceva ce pot accesa sa vad dak numele pe care il pot alege nu este marca inregistrata?
OSIM este institutia unde se inregistreaza marcile. Denumirea societatii se rezerva la ONRC.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Magazin zara oultet!! renataradu renataradu Buna ziua, cu o intrebare va deranjez, daca am un Srl care achizitioneaza marfa outlet zara de la o alta firma cu sediul in Romania, care importa aceea marfa ... (vezi toată discuția)
Este posibil ? stanbogdan23 stanbogdan23 Este posibil ca mai multe societati comerciale cu denumiri diferite si domeni de activitate ce nu au nimic in comun una cu cealalta sa poarte un singur brand ... (vezi toată discuția)
Denumire firma vs marca pavelescu2005 pavelescu2005 salut am un srl - sc abc xyz srl daca cineva inregistreaza la osim "abc xyz" ma poate obliga sa-mi schimb denumirea firmei ? multumesc (vezi toată discuția)