Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale denumire firma vs marca
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

denumire firma vs marca

salut
am un srl - sc abc xyz srl
daca cineva inregistreaza la osim "abc xyz" ma poate obliga sa-mi schimb denumirea firmei ?

multumesc
interesanta problema. cred ca te poate notifica referitor la folosirea neutorizata a marcii lui.
eu am avut o marca A si am facut mentiune despre ea la registrul comertului pentru a impiedica vreo firma sa isi ia denumirea sc A srl.
In nici un caz nu poti fi obligat sa schimbi denumirea societatii.
Mai mult, daca te intereseaza cu adevarat respectiva denumire si vrei sa faci din ea in viitor o marca, te poti opune cu succes [ dar numai daca demonstrezi ca societatea a functionat fara intrerupere sub aceasta denumire] oricarei incercari de inregistrare la OSIM a unei marci cu acelasi nume.