Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzufruct
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzufruct

as vrea sa stiu si eu .........daca sotul meu imi lasa prin testament uzufruct viager si fiicei din alta casatorie proprietatea nuda a casei, ma poate da cineva afara pana la moarte? daca la decesul sotului fiica vinde ma poate priva de dreptul de a locui in casa ?
Depindde de valoarea celor 2, nuda proprietate si uzufruct. Depinde ce mai are de lasat sotul...
Poate s-ar gasi variante mai bune, de ce o alegeti pe asta?
CE ALTE VARIANTE?
Atunci cand scrieti cu litere de tipar, se considera ca tipati. Nu e tocmai frumos, arata ca va enervati pe omul care incearca sa va ajute... :(

V-am spus ca depinde de una-alta. Fara detalii nu pot sa arat toate variantele posibili in toate situatiile de fapt la care m-as putea gandi...
Daca nu vreti sa dati detalii aici, atunci mergeti la o consultatie juridica.
In toate cazurile, acest forum nu tine loc de avocat, va da doar o idee de la care sa plecati. Variante detaliate va da un avocat dupa ce intelege toata situatia de fapt cu detakii semnificative etc.
nu strig ci doar tastez prost. multumesc pt raspuns. alte bunuri imp. nu sunt. mobilele sunt luate impreuna. masina nu avem, nici copii ai nostri....deocamdata. deci.ce credeti?