Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... referitor executare silita cetatean cu dubla cetatenie ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

referitor executare silita cetatean cu dubla cetatenie romano-canadiana

Din anul 2009 printr-o sentinta civila emisa de Judecatoria sector 2, sotul meu cu dubla cetatenie romano-canadiana a fost obligat la plata pensiei alimentare incepand cu anul 2007, de cand am introdus actiunea in instanta.Acesta refuza sa achite ,spunandu-mi ca fiind in Canada se poate sustrage de la aceasta plata.Am sesizat in scris Ambasada Canadei dinn Romania si mi-au raspuns ca nu au competenta de a interveni, am scris si Consulatului Roman din Montreal si nu s-au sinchisit sa-mi raspunda.Va implor spuneti-mi unde trebuie sa ma adresez pentru a-mi recupera banii ce i se cuvin copilului meu.Multumesc anticipat.
De ce nu apelati la un executor?
sotul meu locuieste in Canada ,la ce executor as putea apela ?Totodata, asta inseamna un cost pe care eu nu mi-l permit.
Studiati cauza Dinu vs Romania si Franta si urmati pasii de acolo pt. punerea in executare a hotararii. Din pacate, trebuie sa investiti ceva bani pentru punerea in executare, dar daca nu va permiteti...
multumesc mult pentru sfat.