Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot beneficia de pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot beneficia de pensie?

Sex :barbat
anul nasterii apr 1956
vechime in munca 29 ani si 4 luni
din care 14 ani si 8 luni in gr 1
la ce varsta poate solicita pensie limita de varsta si pensie anicipata partiala
maman_popescu a scris:
tot nu pot sa cred, ca de pe o zi pe alta se poate schimba o lege . toti colegii mei au iesit la pensie cu reducerea varstei de pensionare cu jumatatea anilor lucrati in gr I, Iar acum eu beneficiez de oreducere de doar 3 ani in loc de 7 , la cei 14 ani lucrati in gr I. Dar am lucrat in aceleasi conditii, cum e posibil asa ceva?

Legea nr. 19/2000 nu s-a schimbat chiar de pe o zi pe alta. Chiar daca ramanea in vigoare Legea nr. 19/2000, art. 167. ind. 1 inceta sa mai produca efecte incepand cu 1 aprilie 2011. Pana la aceasta data (1 aprilie 2011), dvs. ar fi trebuit sa aveti varsta de 55 de ani si 7 luni pentru a beneficia de reducerea prevazuta la art. 167 ind. 1 din Legea nr. 19/2000 [64 de ani (varsta prevazuta in anexa 3) minus 8 ani si 5 luni (reducerea varstei pentru perioada lucrata in grupa I de munca)]. N-ati fi indeplinit conditia privitoare la varsta chiar daca Legea nr. 19/2000 ramanea in vigoare.

maman_popescu a scris:
Ce sa inteleg dinart 158 alin (2), ca trebuie o adeverinta speciala? Am lucrat in combinat petrochimic.

Daca perioada lucrata in grupa I de munca este trecuta in carnetul de munca, nu este necesara prezentarea unei adeverinte la casa de pensii.
Persoana care a pus intrebarea trebuie sa solicite de la locul de munca, daca perioada respectiva a fost asimilata conditiilor speciale (i se elibereaza o adeverinta TIP in acest sens)
Daca cei 14 ani de gr I au fost asimilati conditiilor speciale, reducerea varstei se face cu 7 ani
Va multumesc frumos pentru lamuriri.
Referitor la adeverinta pt grupa I, am urmatoarea intrebare: daca combinatul petrochimic este inchis, si documentele sunt depuse la arhivele statului, cine mai poate echivala perioada de 14 din grupa I cu "conditiile speciale".
Va rog sa-mi spuneti daca cunoasteti un astfel de caz de echivalare.
Multumesc ,
La multi ani !
Nu mai poate echivala nimeni perioada lucrata in grupa I cu cea lucrata in conditii speciale. In raspunsul sau Bruta a scris ca puteti solicita adeverinta "daca perioada respectiva a fost asimilata conditiilor speciale".

Echivalarea perioadei lucrate in grupa I de munca cu cea lucrata in conditii speciale presupune parcurgerea de catre angajator a procedurii prevazute in Legea nr. 226/2006 si in Ordinul nr. 572/2006 (iar angajatorul trebuie sa fie una dintre unitatile prevazute in anexa 2 a Legii nr. 226/2006).