avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 833 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot beneficia de pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot beneficia de pensie?

Sex :barbat
anul nasterii apr 1956
vechime in munca 29 ani si 4 luni
din care 14 ani si 8 luni in gr 1
la ce varsta poate solicita pensie limita de varsta si pensie anicipata partiala
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 02:25, 31 Decembrie 2010
maman_popescu a scris:
tot nu pot sa cred, ca de pe o zi pe alta se poate schimba o lege . toti colegii mei au iesit la pensie cu reducerea varstei de pensionare cu jumatatea anilor lucrati in gr I, Iar acum eu beneficiez de oreducere de doar 3 ani in loc de 7 , la cei 14 ani lucrati in gr I. Dar am lucrat in aceleasi conditii, cum e posibil asa ceva?

Legea nr. 19/2000 nu s-a schimbat chiar de pe o zi pe alta. Chiar daca ramanea in vigoare Legea nr. 19/2000, art. 167. ind. 1 inceta sa mai produca efecte incepand cu 1 aprilie 2011. Pana la aceasta data (1 aprilie 2011), dvs. ar fi trebuit sa aveti varsta de 55 de ani si 7 luni pentru a beneficia de reducerea prevazuta la art. 167 ind. 1 din Legea nr. 19/2000 [64 de ani (varsta prevazuta in anexa 3) minus 8 ani si 5 luni (reducerea varstei pentru perioada lucrata in grupa I de munca)]. N-ati fi indeplinit conditia privitoare la varsta chiar daca Legea nr. 19/2000 ramanea in vigoare.

maman_popescu a scris:
Ce sa inteleg dinart 158 alin (2), ca trebuie o adeverinta speciala? Am lucrat in combinat petrochimic.

Daca perioada lucrata in grupa I de munca este trecuta in carnetul de munca, nu este necesara prezentarea unei adeverinte la casa de pensii.
Persoana care a pus intrebarea trebuie sa solicite de la locul de munca, daca perioada respectiva a fost asimilata conditiilor speciale (i se elibereaza o adeverinta TIP in acest sens)
Daca cei 14 ani de gr I au fost asimilati conditiilor speciale, reducerea varstei se face cu 7 ani
Va multumesc frumos pentru lamuriri.
Referitor la adeverinta pt grupa I, am urmatoarea intrebare: daca combinatul petrochimic este inchis, si documentele sunt depuse la arhivele statului, cine mai poate echivala perioada de 14 din grupa I cu "conditiile speciale".
Va rog sa-mi spuneti daca cunoasteti un astfel de caz de echivalare.
Multumesc ,
La multi ani !
Nu mai poate echivala nimeni perioada lucrata in grupa I cu cea lucrata in conditii speciale. In raspunsul sau Bruta a scris ca puteti solicita adeverinta "daca perioada respectiva a fost asimilata conditiilor speciale".

Echivalarea perioadei lucrate in grupa I de munca cu cea lucrata in conditii speciale presupune parcurgerea de catre angajator a procedurii prevazute in Legea nr. 226/2006 si in Ordinul nr. 572/2006 (iar angajatorul trebuie sa fie una dintre unitatile prevazute in anexa 2 a Legii nr. 226/2006).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie limita de varsta... mirelutzzza mirelutzzza as dori sa va adreseaz o intrebare:tatal meu se numeste teodoru valerica,este nascut in 21 02 1959 are 22 de ani de munca dintre care 14 de grupa 1 si 8 de ... (vezi toată discuția)
Calcul varsta de pensionare limita de varsta ccandrici ccandrici Tatal meu este nascut la 06.01.1952 Vechime in munca:35 ani si 7 luni. Mai sunt si urmatoarele perioade, care nu sunt sigur daca se considera stagii ... (vezi toată discuția)
Pensie pentru limita de varsta Anghel _1954 Anghel _1954 Buna ziua, Ma numesc Anghel Ion am 56 de ani si 38 de ani de munca dintre care 14 ani de grupa 1. As dori sa stiu cand ma pot pensiona dupa legea care ... (vezi toată discuția)