Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... imi vreau fetita
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

imi vreau fetita

buna seara,cum pot sa-mi aduc fetita de 3 ani sa locuiasca cu mine in Italia,tatal ei nu vrea sa mi-o dea
Odata cu introducerea actiunii de divort se poate cere si custodia minorei.
Daca minora este rezultata dintr-o relatie de concubinaj cu tatal minorei si tatal figureaza in certificatul de nastere al acesteia, este necesara promovarea unei actiuni de incredintare minor si stabilire pensie in favoarea acesteia.
Daca minora este rezultata din casatoria dvs. este necesara promovarea actiunii de divort cu capetele accesorii de -incredintare minor, stabilire pensie, reluare nume.
Pana la obtinerea unei hotarari definitive si irevocabile de incredintare in ambele cazuri, puteti parasi tara cu minora doar daca aveti acordul tatalui printr-o declaratie notariala in acest sens.
Dupa obtinerea unei hotarari definitive si irevocabile de incredintare in ambele cazuri , puteti parasi tara fara acordul tatalui minorei.
Angajati avocat.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat