Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... lipsa in gestiune
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

lipsa in gestiune

Buna seara, lucrez de un an, ca agent comercial la o firma de distributie cu un program de dimineata pana seara tarziu dar pe cartea de munca am un salariu minim pe economie. Lasand asta la o parte m-am hotarat sa-mi dau demisia intrucat mi-am gasit ceva mai bun insa spre surprinderea mea am aflat ca am lipsa in gestiune de vreo 5000 lei iar astia m-au amenintat ca o sa ma dea in judecatadaca nu le dau banii.in mod normal trebuiau sa mi se dea niste facturi la semnat cu plusuri si minusuri pe care bineinteles ca eu nu le-am primit.In afara de asta vad, aici pe forum, tot felul de probleme cu state de plata ...... eu nu am primit asa ceva niciodata si nimeni din firma ......... noi am primit niste hartii scrise de seful de depozit, la mana, pe care erau salariile reale adica ala fix plus comision adica vreo 1500 lei dar noi pe cartea de munca avem minim ....... acum intreb statele noastre de plata cine le-a semnat ca sa fie duse la itm??? Au vreo sansa sa -mi faca dosar penal??? Am eu vreo sansa , daca ma dau in judecata???
Eu cred ca ni s-au cam incalcat ceva drepturi in firma asta program ....... salarii ............ state de plata inexistente ......... un avocat m-ar costa mult sa-mi apere aceste drepturi?
Mihai Ionut a scris:

Buna seara, lucrez de un an, ca agent comercial la o firma de distributie cu un program de dimineata pana seara tarziu dar pe cartea de munca am un salariu minim pe economie. Lasand asta la o parte m-am hotarat sa-mi dau demisia intrucat mi-am gasit ceva mai bun insa spre surprinderea mea am aflat ca am lipsa in gestiune de vreo 5000 lei iar astia m-au amenintat ca o sa ma dea in judecatadaca nu le dau banii.in mod normal trebuiau sa mi se dea niste facturi la semnat cu plusuri si minusuri pe care bineinteles ca eu nu le-am primit.In afara de asta vad, aici pe forum, tot felul de probleme cu state de plata ...... eu nu am primit asa ceva niciodata si nimeni din firma ......... noi am primit niste hartii scrise de seful de depozit, la mana, pe care erau salariile reale adica ala fix plus comision adica vreo 1500 lei dar noi pe cartea de munca avem minim ....... acum intreb statele noastre de plata cine le-a semnat ca sa fie duse la itm??? Au vreo sansa sa -mi faca dosar penal??? Am eu vreo sansa , daca ma dau in judecata???
Eu cred ca ni s-au cam incalcat ceva drepturi in firma asta program ....... salarii ............ state de plata inexistente ......... un avocat m-ar costa mult sa-mi apere aceste drepturi?

In primul rand trebuie spus ca la ITM nu se duc statele semnate. La ITM se depun statele nesemnate de catre salariati.
Faptul ca nu ati semnat stat de plata nu este in regula, chiar o complicatie in plus voi oricum stiati de plata la negru.............
Biletelele nu au importanta ele dovedesc ca ati fost platit la negru lucru care nu este benefic angajatorului.
Inventarul a fost facut? marfa a fost predata cu acte in regula?
Daca poate sa dovedesca paguba puteti sa pierdeti procesul, daca nu aveti in realitate o lipsa in gestiune este bine sa purtati o discutie cu patronul sau directorul si sa vedeti despre ce este vorba.
Daca ati fost incadrata ca si gestionar, pe langa functia de baza de agent comercial si este stipulat in CIM acest lucru, sau ati semnat separat un act aditional la contractul de munca cu aceasta clauza, ar fi trebuit lunar ori sa vi se opreasca garantie (pe statul de plata ) suma ce se vireaza intr-un cont descris pe numele tau fara a putea ridica anumite sume din acest cont , ori sa pui garantie imobiliara (depinde de valorile pe care le gestionezi). In ambele cazuri la plecarea salariatului si nu numai se face inventar (la produsele gestionate) iar p.v. de inventariere trebuie semnat si de tine si de comisia de inventariere.
In caz contrar angajatorul trebuie sa justifice suma pe care ti-o imputa !
vezi si Leg.22/1969 - leg. gestionarilor;)