avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... LEGALIZARE
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

LEGALIZARE

BUNA ZIUA,
va rog sa-mi spuneti cat dureaza legalizarea unei hotarari judecatoresti de divort,de la depunerea cererii?
multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: gargaritarita , utilizator 17:13, 10 Decembrie 2010
Nu exista un termen prevazut de lege depinde de incarcatura fiecarei instante
Depinde de instanta, dar in cel mult o saptamana ar trebui sa ridicati documentul.
multumesc,dar ptr schimbarea cartii de identitate avand hotararea e nevoie sa ma incadrez intr-un timp anume?!
Daca nu ai certificatul de divort pe ce baza vrei sa schimbi numele se socoteste timpul de cand esti in posesia documentului .
nu exista certificat de divort,ci doar hotarare judecatoreasca in urma careia s- pronuntat divortul!
intrebarea era:
-avand hotararea legalizata in cat timp trebuie sa -mi schimb cartea de identitate?
multumesc!

Alte discuții în legătură

Hotarare definitiva si irevocabila LexyaAlexya LexyaAlexya Buna, In urma divortului pronuntat in decembrie 2011, intelesesem ca hotararea judecatoreasca va fi trimisa prin posta la adresa de domiciliu. Intre timp, am ... (vezi toată discuția)
Hotarare de divort claudiu86 claudiu86 As dori sa stiu in cat timp se elibereaza o hotarare de divort definitiva si irevocabila, tinand cont de faptul ca am hotararea de divort din ianuarie 2006 si ... (vezi toată discuția)
Cum pot să scot hotărârea de divorț definitivă. Îmi trebuie ... Danadianadaniela Danadianadaniela Cum pot să scot hotărârea de divorț definitivă. Îmi trebuie la schimbare cărți de identitate. De unde pot să o scot. (vezi toată discuția)