Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... LEGALIZARE
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

LEGALIZARE

BUNA ZIUA,
va rog sa-mi spuneti cat dureaza legalizarea unei hotarari judecatoresti de divort,de la depunerea cererii?
multumesc frumos!
Nu exista un termen prevazut de lege depinde de incarcatura fiecarei instante
Depinde de instanta, dar in cel mult o saptamana ar trebui sa ridicati documentul.
multumesc,dar ptr schimbarea cartii de identitate avand hotararea e nevoie sa ma incadrez intr-un timp anume?!
Daca nu ai certificatul de divort pe ce baza vrei sa schimbi numele se socoteste timpul de cand esti in posesia documentului .
nu exista certificat de divort,ci doar hotarare judecatoreasca in urma careia s- pronuntat divortul!
intrebarea era:
-avand hotararea legalizata in cat timp trebuie sa -mi schimb cartea de identitate?
multumesc!