Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cheltuieli de judecata - recurs sau eroare materiala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cheltuieli de judecata - recurs sau eroare materiala

Buna ziua,

S-au cerut chelt. de judecata, s-au dovedit, s-a castigat procesul.
Sentinta insa nu cuprinde nicio referire la respectivele cheltuieli.

E motiv de recurs sau de cerere de indreptare eraoare materiala?

Multumesc.
cred ca este vorba de o sentinta care nu raspunde la toate capetele de cerere.
Daca s-au cerut cheltuieli de judecata, iar in dispozitiv nu se face referire la acest lucru, eu cred ca trebuie facut recurs.(instanta nu intotdeauna dispune plata cheltuielilpr de judecata, dar trebuie sa faca referire la acest aspect : ori le acorda ori le compenseaza.)
Instanta de recurs v-a retrimite dosarul spre rejudecare.
Multumesc de raspuns.
Am mari dubii ca "acordarea de cheltuieli de judecata" este un capat de cerere (chiar daca in cele mai multe actiuni pare asa, eu cred ca este doar o consecinta a solutionarii actiunii, si nu un petit in sine.)
Cu acest argument, nu e recursul solutia...

Cheltuieli s-au cerut, s-au dovedit. Cred ca instanta a fost doar uituca, si nu le-a mai inclus in sentinta (nici cu se acorda, nici cu nu se acorda, nimic).

Multumesc si pentru alte raspunsuri.
În cazul în care instanţa a omis să se pronunţe cu privire la cheltuielile de judecată solicitate, partea se poate plânge şi pe calea apelului sau a recursului ori a revizuirii întemeiate pe art.322 pct.2 C.proc.civ.

De asemenea, partea interesată poate solicita completarea hotărârii, în temeiul art.281 ind.2 C.proc.civ.
Din categoria "eu intreb, eu raspund", ma documentai si gasii ca Legea 202/2010 zice, la modificarile C. pr. civ.
25. Dupa articolul 281^2 se introduce un nou articol, articolul 281^2a, cu urmatorul cuprins:
"Art. 281^2a. - Indreptarea, lamurirea, inlaturarea dispozitiilor potrivnice sau completarea hotararii nu poate fi ceruta pe calea apelului sau recursului, ci numai in conditiile art. 281-281^2.

Multumesc oricum! =D>
freeelis a scris:

În cazul în care instanţa a omis să se pronunţe cu privire la cheltuielile de judecată solicitate, partea se poate plânge şi pe calea apelului sau a recursului ori a revizuirii întemeiate pe art.322 pct.2 C.proc.civ.

De asemenea, partea interesată poate solicita completarea hotărârii, în temeiul art.281 ind.2 C.proc.civ.

Da, in conditiile sus expuse, nu puteti decat sa cereti completarea hotararii.