avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 500 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cheltuieli de judecata - recurs sau eroare materiala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cheltuieli de judecata - recurs sau eroare materiala

Buna ziua,

S-au cerut chelt. de judecata, s-au dovedit, s-a castigat procesul.
Sentinta insa nu cuprinde nicio referire la respectivele cheltuieli.

E motiv de recurs sau de cerere de indreptare eraoare materiala?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:34, 11 Decembrie 2010
cred ca este vorba de o sentinta care nu raspunde la toate capetele de cerere.
Daca s-au cerut cheltuieli de judecata, iar in dispozitiv nu se face referire la acest lucru, eu cred ca trebuie facut recurs.(instanta nu intotdeauna dispune plata cheltuielilpr de judecata, dar trebuie sa faca referire la acest aspect : ori le acorda ori le compenseaza.)
Instanta de recurs v-a retrimite dosarul spre rejudecare.
Multumesc de raspuns.
Am mari dubii ca "acordarea de cheltuieli de judecata" este un capat de cerere (chiar daca in cele mai multe actiuni pare asa, eu cred ca este doar o consecinta a solutionarii actiunii, si nu un petit in sine.)
Cu acest argument, nu e recursul solutia...

Cheltuieli s-au cerut, s-au dovedit. Cred ca instanta a fost doar uituca, si nu le-a mai inclus in sentinta (nici cu se acorda, nici cu nu se acorda, nimic).

Multumesc si pentru alte raspunsuri.
În cazul în care instanţa a omis să se pronunţe cu privire la cheltuielile de judecată solicitate, partea se poate plânge şi pe calea apelului sau a recursului ori a revizuirii întemeiate pe art.322 pct.2 C.proc.civ.

De asemenea, partea interesată poate solicita completarea hotărârii, în temeiul art.281 ind.2 C.proc.civ.
Din categoria "eu intreb, eu raspund", ma documentai si gasii ca Legea 202/2010 zice, la modificarile C. pr. civ.
25. Dupa articolul 281^2 se introduce un nou articol, articolul 281^2a, cu urmatorul cuprins:
"Art. 281^2a. - Indreptarea, lamurirea, inlaturarea dispozitiilor potrivnice sau completarea hotararii nu poate fi ceruta pe calea apelului sau recursului, ci numai in conditiile art. 281-281^2.

Multumesc oricum! =D>
freeelis a scris:

În cazul în care instanţa a omis să se pronunţe cu privire la cheltuielile de judecată solicitate, partea se poate plânge şi pe calea apelului sau a recursului ori a revizuirii întemeiate pe art.322 pct.2 C.proc.civ.

De asemenea, partea interesată poate solicita completarea hotărârii, în temeiul art.281 ind.2 C.proc.civ.


Da, in conditiile sus expuse, nu puteti decat sa cereti completarea hotararii.

Alte discuții în legătură

Cine plateste cheltuielile de judecata? giovana giovana sant persoana fizica autorizata, practic taximetria, mam judecat cu casa de pensii pentru ca imi venise sa platesc 12000 ron, mam judecat si a mai ramas de ... (vezi toată discuția)
Cale de atac ContSters154162 ContSters154162 O decizie civila irevocabila, pronuntata de catre Curtea de Apel dupa judecarea unui recurs intr-un litigiu de munca, si prin care se obliga societatea parata ... (vezi toată discuția)
Indreptare eroare incheiere de sedinta Nina1 Nina1 Buna ziua, In incheierea de sedinta s-au strecurat erori in sensul inexactitatii celor relatate in cadrul sedintei publice la termenul de proces si omiterea ... (vezi toată discuția)