Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... grile penal
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

grile penal

1. In cazul in care organele de urmarire penala descopera in masina faptuitorului mai multe facturi falsificate de acesta pe care acesta se pregatea sa le depuna la Administratia financiara, fapta:
a. nu este prevazuta de legea penala;
b. constituie tentativa la infractiunea de uz de fals in concurs cu falsul material in inscrisuri sub semnatura privata;
c. constituie tentativa de fals material in inscrisuri sub semnatura privata.

2. In cazul asocierii pentru savarsirea de infractiuni nu este posibila:
a. instigarea la constituirea unei asocieri infractionale;
b. complicitatea prin sprijinirea asocierii infractionale;
c. instigarea la sprijinirea asocierii infractionale.
1.a, 2.b
Variatele corecte ar fi: 1-a; 2-a, b.