Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical in timpul sarcinii
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical in timpul sarcinii

Buna ziua,

In luna a 3-a de sarcina am avut 14 zile de concediu medical (platite cu 75%).
Aceste zile de medical ma vor afecta in vreun fel in acordarea indemnizatiei?

Zile de concediu fara plata afecteaza? Stiu ca in prima luna de sarcina am avut doua zile

Multumesc
Valentina_D, utilizator
Indemnizatia pt ingrijire copil se calculeazain functie de media venitului net din ultimile 12 luni unde este inclusa si luna de nastere a copilului.
cele doua zile de concediu fara plata au fost in august 2010 si eu nasc in mai 2011
ma vor afecta ?

stie cineva? sunt doua doua zile in cele 12 luni de dinaintea nasterii
Valentina_D, utilizator
1. In calculul celor 12 luni sunt acceptate si fractiunile de luna daca sunt formate din cel puţin jumătate din zilele lucrătoare din acea lună în care persoana îndreptăţită a realizat venituri profesionale supuse impozitului pe venit.
2. Daca este vorba de numai 2 zile nu va faceti griji.
3. In cele 12 luni intra si perioadele in care ati fost in concediu medical sau concediu de maternitate.
Multumesc
Da, este vorba doare de doua zile de concediu fara plata

Eu nu inteleg un aspect, poate ma puteti lamuri. In momentul in care depui actele pentru CIC, ti se cere doar o adeverinta cu veniturile pe ultimele 12 luni de la angajator.
Unde se specifica ,sau cum se ajunge la verificarea numarului de zile lucrate intr-o luna?Se specifica in respectiva adeverinta si cate zile ai lucrat?
Se cere si cartea de munca pentru a se compara venitul obtinut in fiecare luna cu ceea ce este inregistrat?
1. Adeverinta aceea este o adeverinta tip care cuprinde toate datele necesare. dar ultima fraza din adeverinta suna asa:
"Cunoscând prevederile art. 292 din Codul penal cu privire la falsul în declaraţii, respectiv faptul că declararea necorespunzătoare a adevărului făcută unui organ sau unei instituţii de stat se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă, declar pe propria răspundere că datele şi informaţiile prezentate corespund realităţii".
2. Apoi angajatorul intocmeste in fiecare luna declaratiile nominale pe care le inainteaza la Pensii, Sanatate si Somaj. In aceste declaratii sunt trecute, la fiecare salariat in parte, orele lucrate, zilele absentate, pe cauze (boala, CFP, nemotivat etc.) precum si veniturile si contributiile datorate.
3. Nu se cere carnetul de munca. De la 01.01.2011 acesta va iesi din uz, nu se va mai folosi.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane