Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... conciliere obligatorie?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

conciliere obligatorie?

Buna,
Vreau sa intentez o actiune impotriva unei persoane avand ca scop anularea unui antecontract in baza careia eu am platit o suma de bani iar promitentul vanzator nu sa prezentat la notar la data X precum am specificat in acel antecontract pt finalizarea documentelor.
Am incercat rezolvarea pe cale amiabila a litigiului cerandu-mi banii inapoi si anularea antecontractului pe motiv ca a trecut termenul limita, insa acesta refuza comunicarea.
Intrebare:

1. In cazul meu, desi am incercat pe cale amiabila, sunt obligat la conciliere directa? Daca da, care articol reglementeaza acest lucru?

2. Imi poate indica cineva o speta similara?

va multumesc pt eventualele sfaturi.
concilierea este obligatorie doar in dosarele comerciale. in dosarele civile este obligatoriu sa faceti punerea in intirziere, in baza 1079 C Cv.
Am inteles insa cum se face Art. 1079 ''Daca obligatia consista in a da sau in a face, debitorul se va pune in intirziere prin o notificare ce i se va face prin tribunalul domiciliului'' ? Cum se procedeaza?

Mai mult decat atat art. 1079 indice 2 ''cind s-a contractat expres ca debitorul va fi in intirziere la implinirea termenului, fara a fi necesitatea de notificare;'' nu se considera ca notificare de punere in intarziere ? Intrucat in antecontract se specifica '' promitentul vanzator se va prezenta cu toate documentele necesare in fata notarului pt a incheia contractul autentic de v-c....''

Va rog sa ma sustineti cu eventuale sfaturi :worthy:

Pentru a introduce actiunea in rezolutiune a ante-contractului de vanzare cumparare este necesar sa puneti persoana pe care o actionati in intarziere, printr-o notificare pe care o trimiteti prin posta, cu confirmare de primire. Daca acesta nu se conformeaza notificarii, il puteti actiona in instanta :)
doamna avocat AV_ANDRA13

Notificarea sa facut, am confirmarea de primire care mi sa intors....cetateanul a refuzat primirea. Considerati ca fiind suficient? Eventuale sfaturi?

Multumesc anticipat :vishenka:
Daca acesta a refuzat primirea notificarii, nu inseamna ca nu s-a facut punerea in intarziere potrivit art. 1079 C.civ. Acum puteti introduce actiunea in rezolutiune a ante-contractului la instanta de la domiciliul paratului.