Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... vechime in specialitate juridica
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

vechime in specialitate juridica

buna ziua. sunt incadrat ca si grefier cu studii medii la judecatorie. as dori sa stiu daca, in cazul in care voi face facultatea de drept, acesti ani (in care lucrez in timpul facultatii) sunt considerati ca vechime in sistemul judiciar,necesara pentru a intra in magistratura (dar nu la INM). Sau este nevoie de 5 ani vechime in sistem dupa terminarea studiilor juridice.
Nu , nu se considera vechime in profesii juridice necesara admiterii in magistratura , decat vechimea intr-o profesie pentru care ati obtinut diploma de licenta in drept , a unei instituitii de invatamnt superior cu durata prevazuta de lege.