Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune/mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune/mostenire

Bunicul si bunica mea (sot si sotie) au murit acum cativa ani si nu s-a facut succesiunea. Tatal meu a murit anul acesta. Pentru a face succesiunea dupa tatal meu , trebuie mai intai sa facem succesiunea dupa bunic. Eu pot cere deschiderea procedurii succesorale , dupa bunicul, nepoata fiind , in conditiile in care tatal meu este mort, el mai avand doi frati in viata?
puteti veni la succesiune prin reprezentare.
mergeti la notar si dati declaratie de acceptare a succesiunii dupa defuncti .
apoi solicitati dezbaterea concomitenta a celor doua succesiuni .
Multumesc.
puteti cere dezbaterea mostenirii intrucat aveti vocatie succesorala.